Ministerstwo Finansów: uwaga na oszustów wyłudzających pieniądze "na paczkę"JW/Rynek Seniora - 12 grudnia 2016 09:28


W ostatnich tygodniach w Polsce miały miejsce przypadki oszustw polegających na wyłudzaniu dużych kwot pieniędzy od osób starszych jako opłaty celnej za paczki wysyłane z zagranicy - informuje Ministerstwo Finansów i ostrzega, aby nie dokonywać opłaty za przesyłki, których się nie zamawiało.

Jak tłumaczy MF, oszuści, podszywając się pod przedstawicieli spedytora, informują ofiary o konieczności niezwłocznego uregulowania należności za przesyłkę, która została zatrzymana do wyjaśnienia przez Służbę Celną. W przypadku niezastosowania się do polecenia, grożą naliczaniem wysokich odsetek karnych. 

Służba Celna apeluje, aby w żadnym przypadku nie dokonywać opłaty za przesyłki zagraniczne, których się nie zamawiało.

Resort finansów radzi, aby w razie jakichkolwiek wątpliwości kontaktować się z urzędem celnym wskazanym w dokumencie potwierdzającym dokonanie zgłoszenia. Nie należy przy tym korzystać z danych teleadresowych dostarczonych przez operatora pocztowego doręczającego paczkę.

Baza teleadresowa placówek celnych w całej Polsce dostępna jest na stronie internetowej Ministerstwa Finansów: www.finanse.mf.gov.pl.