
Jak zaznaczyła przewodnicząca Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Elżbieta Ostrowska, osoby starsze to dla społeczeństwa ogromny kapitał, związany z wiedzą, doświadczeniem, mądrością życiową.
- Jesteśmy filarem wspólnoty rodzinnej, sąsiedzkiej, narodowej. To my przekazujemy młodszym pamięć, tradycję, historię i zapewniamy ciągłość pokoleń. Ale bądźmy szczerzy - rosnąca armia ludzi starych stanowi też pewne wyzwanie - dla budżetu państwa, systemu emerytalnego, opieki zdrowotnej. Niezbędne jest zatem określenie długofalowej polityki względem osób starszych - podkreśliła.
Przygotowaniem programu określającego politykę senioralna do 2030 r. zajmuje się obecnie Rada ds. Polityki Senioralnej, która jest organem opiniodawczym i doradczym ministra rodziny.
W konferencji "Formy aktywizacji osób starszych jako element rozwoju idei społeczeństwa obywatelskiego" zorganizowanej przez MSWiA oraz Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego wzięło udział ok. 140 samorządowców, przedstawicieli organizacji seniorów i uniwersytetów trzeciego wieku.
Dobrym praktykom realizowanym przez uniwersytety trzeciego wieku i kluby seniora poświęcona była druga część spotkania, na której swoją działalność zaprezentowali seniorzy z miejscowości w Łódzkiem - Uniejowa, Wielunia, Łowicza, Łęczycy, Zduńskiej Woli i Zgierza.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych