Ministerstwo Rozwoju uruchamia pilotażowe konkursy na obligacje społeczne

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   29 lipca 2016 09:57


Ministerstwo Rozwoju uruchamia pilotażowe konkursy na obligacje społeczne Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Mechanizm obligacji społecznych to innowacyjny instrument finansowania usług społecznych oparty na formule „płatność za rezultaty”. Konkursy kierowane są zarówno do podmiotów publicznych jak i prywatnych, w tym organizacji pozarządowych.

Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 20 września do 31 października br. Planowane budżety konkursów to 30 mln zł (ścieżka A) oraz 1,5 mln zł (ścieżka B).

Celem dwóch konkursów jest zainicjowanie dyskusji na temat tej formy finansowania usług społecznych oraz przygotowanie i wspieranie różnych podmiotów do realizacji obligacji społecznych w praktyce (konkurs w ścieżce A - Akcelerator), a także zebranie pomysłów na polski model obligacji społecznych od instytucji, które są już gotowe do jego przetestowania (konkurs w ścieżce B - Obligacje społeczne PL).

Zobacz regulamin konkursu: ŚCIEŻKA A oraz ŚCIEŻKA B

Jak wyjaśnia MR, mechanizm ten zakłada, że instytucja publiczna, odpowiedzialna za rozwiązanie danych problemów społecznych, wchodzi w porozumienie z dostawcą usług społecznych (np. organizacją pozarządową lub innym podmiotem prywatnym) i inwestorem, aby pozyskać środki na sfinansowanie danej usługi i zapłacić za dostarczenie określonych efektów społecznych. Jeśli efekty zostaną osiągnięte, czyli problem zostanie skutecznie rozwiązany, instytucja ta zwraca wkład finansowy inwestorowi wraz z odsetkami (bonusem, zyskiem).

Konkursy na obligacje społeczne to kolejne konkursy pilotażowe z obszaru innowacji społecznych w Programie Wiedza Edukacja Rozwój.

- Dzięki innowacjom społecznym realizowanym w PO WER możemy sięgać po pomysły i testować na terenie Polski bardzo nowoczesne i nietypowe rozwiązania. Mechanizm obligacji społecznych to innowacyjny instrument finansowania usług społecznych oparty na formule "płatność za rezultaty" - tłumaczy, cytowany w komunikacie MR, wiceminister rozwoju Paweł Chorąży.

Według resortu istotną cechą tego mechanizmu jest przeniesienie ryzyka z podmiotu finansującego i świadczącego usługę na inwestora, po osiągnięciu porozumienia co do tego, jaki ma być efekt wsparcia.

- W konsekwencji pozwala to na koncentrację uwagi na tym, co powinno stanowić sedno każdej pomocy publicznej, tj. np. na doprowadzeniu osoby do zatrudnienia, wyprowadzeniu z bezdomności itd. - głosi komunikat resortu.

- W konkursach pilotażowych chcemy zobaczyć, czy również w Polsce sprawdzi się nowe podejście dofinansowania usług społecznych stosowane wcześniej w kilkunastu krajach europejskich i pozaeuropejskich, m.in. w Wielkiej Brytanii, Portugalii i Stanach Zjednoczonych - mówi wiceminister Chorąży.

Ministerstwo deklaruje, że celem dwóch konkursów jest zainicjowanie dyskusji na temat tej formy finansowania usług społecznych oraz przygotowanie i wspieranie różnych podmiotów do realizacji obligacji społecznych w praktyce. A także zebranie pomysłów na polski model obligacji społecznych od instytucji, które są już gotowe do jego przetestowania.

- Ogłoszenie konkursu w dwóch ścieżkach zakłada przetestowanie różnych wariantów realizacji obligacji społecznych, by w praktyce sprawdzić, jaki model będzie najbardziej odpowiedni dla uwarunkowań funkcjonujących w Polsce. Zdajemy sobie sprawę, że nie będzie to instrument powszechnie stosowany i nie zastąpi on dotychczasowych rozwiązań. Jego wykorzystanie widzimy raczej jako dodatkowe i punktowe w tych obszarach, gdzie nie osiągamy takiej skuteczności, jakiej byśmy sobie życzyli - dodaje Paweł Chorąży. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR