Ministerstwo Zdrowia odpowiada RPP ws. dostępu do lekarzy specjalistów

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   09 marca 2016 11:29


Ministerstwo Zdrowia odpowiada RPP ws. dostępu do lekarzy specjalistów Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia z pytaniem o działania ws. polepszenia dostępu do lekarzy specjalistów. Fot. Agencja Fotograficzna Fotograf24.pl, Biuro Rzecznika Praw Pacjenta

Ministerstwo Zdrowia zmieniło system szkolenia specjalizacyjnego lekarzy i stara się również zapewnić środki na przyznawanie etatów rezydenckich - odpowiedział resort na pytanie Rzecznika Praw Pacjenta Krystyny Kozłowskiej z 8 grudnia 2015 r., jakie działania krótko- i długoterminowe zamierza podjąć ministerstwo, by zniwelować niedobory personelu lekarskiego.

Po niespełna trzech miesiącach biuro RPP doczekało się odpowiedzi.

W grudniowym wystąpieniu do MZ rzecznik Krystyna Kozłowska zwracała uwagę na niewystarczającą liczbę lekarzy specjalistów w Polsce, co powoduje utrudnienie realnego dostępu pacjentów do wykwalifikowanej kadry lekarskiej.

Duże deficyty w geriatrii
Jak informowała rzecznik, według danych konsultantów krajowych największe braki zaobserwowano w następujących specjalnościach lekarskich: pediatria, chirurgia ogólna, chirurgia dziecięca, diabetologia, genetyka kliniczna, medycyna rodzinna, kardiologia dziecięca, nefrologia dziecięca, alergologia oraz geriatria.

"Jako osobny wątek należy omówić niewystarczającą ilość lekarzy geriatrów. W Polsce liczba geriatrów znacznie odbiega od średniej europejskiej: w połowie 2014 r. było jedynie 321 geriatrów, czyli średnio 0,8 geriatry na 100 tys. mieszkańców. Tymczasem w Niemczech wskaźnik ten wynosi 2,2, w Czechach 2,1, w Słowacji 3,1, a w Szwecji blisko 8" - zaznaczała w wystąpieniu Krystyna Kozłowska.

W udzielonej odpowiedzi minister zdrowia wskazał na szereg działań podejmowanych przez resort zdrowia służących rozwiązaniu tego problemu.

Zmiana systemu szkolenia
Resort poinformował, że została dokonana zmiana systemu szkolenia specjalizacyjnego lekarzy, mająca na celu skrócenie czasu wejścia lekarzy specjalistów do systemu opieki zdrowotnej. Wprowadzono modułowy system kształcenia, dzięki któremu lekarz może uzyskać tytuł specjalisty w czasie krótszym niż do tej pory.

Według MZ kolejną zmianą jest możliwość odbycia szkolenia specjalizacyjnego bezpośrednio po stażu dyplomowym, co według szacunków resortu skraca okres wymagany do uzyskania tytułu lekarza specjalisty o ok. 2-3 lata. Dotychczas podjęcie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinach szczegółowych np. endokrynologii czy geriatrii było możliwe dla jedynie lekarzy posiadających specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty określonej dziedziny medycyny.

Wsparcie etatów rezydenckich
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że stara się również zapewnić środki na przyznawanie etatów rezydenckich. Według obliczeń resortu w latach 2009-2016 w dziedzinach lekarskich i lekarsko-dentystycznych przyznano łącznie 25 545 rezydentur. Resort zaznaczył, że zgodnie z ustawą z dnia 28 kwietnia 2011 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty rezydentury są przeznaczone wyłącznie dla lekarzy bez specjalizacji.

MZ zakomunikowało ponadto, że od 2003 r. prowadzi wykaz specjalizacji priorytetowych, umieszczając w nim w szczególności te dziedziny medycyny, które wymagają zwiększenia obsady przez lekarzy specjalistów. 

Resort, powołując się na dane z rejestru Naczelnej Rady Lekarskiej wskazał, że liczba lekarzy specjalistów w ciągu ostatnich 8 lat wzrosła o 23 proc. i wynosi ponad 110 tys. osób.

"Zgodnie z rejestrem prowadzonym przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w dniu 31 grudnia 2015 r. w trakcie szkolenia specjalizacyjnego było 23 633 lekarzy, co oznacza, że w ciągu najbliższych kilku lat liczba lekarzy specjalistów ulegnie dalszemu zwiększeniu" - poinformowało MZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.