Ministrowie piszą do dyrektorów instytucji kultury: "Otwórzcie się na seniorów"
Autor: PAP/Rynek Seniora   03 września 2015 14:37

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska oraz minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz podpisali w czwartek (3 września) list do dyrektorów instytucji artystycznych. Zachęcają w nim do szerszego otwarcia placówek kulturalnych na seniorów.

Chodzi m.in. o uczynienie z prób generalnych spektakli teatralnych, koncertów, oper, operetek i innych form scenicznych bezpłatnych pokazów dla seniorów. Praktyka taka ma już miejsce np. w Krakowie.

"To, że coraz dłużej żyjemy, słusznie uznaje się za jedno z największych osiągnięć współczesnej cywilizacji, stanowi to jednocześnie źródło wyzwań w różnorodnych obszarach życia publicznego i skłania do stworzenia warunków do jak największej aktywności seniorów" - wskazano w liście.

Bezpłatna kultura dla seniorów
Zaznaczono w nim, że wśród obszarów, które czekają na jeszcze bardziej wszechstronne otwarcie na potrzeby osób starszych, są właśnie - szeroko rozumiane - kultura i sztuka.

"Serdecznie zachęcamy, by idąc za krakowskim przykładem, podjęli Państwo w kierowanych przez siebie instytucjach artystycznych podobne inicjatywy. Wierzymy, że instytucje artystyczne, nie ponosząc dodatkowych nakładów finansowych, wpiszą się w ogólnopolską misję aktywizacji kulturalnej seniorów" - napisali szefowie MPiPS i MDiKN, zwracając się do dyrektorów instytucji artystycznych.

W liście zachęcają oni ponadto do podejmowania innych inicjatyw kulturalnych, które pozwolą wykorzystać ogromny potencjał twórczy osób starszych.

Bariery w dostępie
Omilanowska, zabierając głos podczas zorganizowanej w czwartek w MPiPS konferencji "Kultura a seniorzy", wskazała, że bariery w dostępie osób starszych do kultury to m.in. ograniczenia finansowe, a także znaczna odległość od instytucji oraz zdrowotne ułomności.

Dodała, że resort wśród licznych inicjatyw promujących kulturę prowadzi także akcję w internecie. Minister wyraziła pogląd, że wielu seniorów świetnie radzi sobie w wirtualnym świecie i potrafi korzystać z nowoczesnych narzędzi, jakie daje cyfrowy świat. Komputer, jak podkreślała, daje możliwość znalezienia bogatej ofert kulturalnej, także w postaci nagrań spektakli czy koncertów. 

Kosiniak-Kamysz podkreślał, że nie da się mówić o polityce senioralnej, wykluczając którykolwiek fragment ludzkiej aktywności - społecznej, zawodowej czy kulturalnej. Jak mówił, w Polsce jest ogromny potencjał osób starszych.

Senior w teatrze i na wykładzie
- Chcemy zaprosić instytucje kultury, teatry, muzea i inne ośrodki do jeszcze szerszego włączenia i zaproszenia seniorów - na spotkania, na wykłady, do udziału w spektaklach - wyjaśniał. - Nasz apel dotyczy otwarcia prób generalnych, za darmo dostępnych dla seniorów, którzy chcą skorzystać z możliwości zobaczenia prapremiery - dodał.

W Krakowie akcję bezpłatnego otwarcia prób generalnych dla seniorów w Teatrze Ludowym i Operze Krakowskiej zainaugurował lekarz-społecznik Mikołaj Spodaryk w ramach projektu "Jeszcze żyję!", którego celem jest aktywizacja kulturalna ludzi w podeszłym wieku, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu wynikającemu ze starości i towarzyszącej jej niepełnosprawności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.