Morawiecki: więcej pieniędzy na wsparcie domów senioraPAP/Rynek Seniora - 09 października 2018 15:04


Przeznaczamy znacząco więcej środków na wsparcie domów seniora - powiedział w poniedziałek (8 października) w Warszawie premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Centrum Medycznym Bonifratrów. Miarą człowieczeństwa jest to, jak opiekujemy się osobami starszymi - stwierdził.

- Matka Teresa z Kalkuty mawiała, że to, jak się opiekujemy osobami starszymi jest miarą naszego człowieczeństwa. I tak właśnie patrzymy na tę sprawę - powiedział szef rządu po poniedziałkowym spotkaniu z pensjonariuszami domu seniora w Centrum Medycznym Bonifratrów.

- Dlatego my zdecydowaliśmy się przeznaczyć znacząco więcej środków na wsparcie domów seniora, klubów seniora, opieki nad osobami starszymi, domów opieki nad osobami starszymi, takimi jak ten - wskazał.

Podał, że jeszcze trzy, cztery lata temu było to 30 mln zł na placówki, które nazywa się umownie domami seniora. - Dzisiaj to już jest trzy razy więcej, a w przyszłym roku planujemy kolejne środki, zarówno na tworzenie nowych ośrodków, takich jak domy seniora. Ich utworzymy w tym roku około 300. To też wielokrotnie więcej niż kilka lat temu - akcentował. Dodał, że "nie tylko na tworzenie, ale również na usługi socjalne, usługi rehabilitacyjne, które są bardzo potrzebne".

- Tutaj panie powiedziały mi, czego najbardziej potrzebują w obszarze opieki medycznej, pielęgniarskiej, rehabilitacyjnej, również wszelkiego rodzaju zajęć w domach seniora - powiedział premier. Wskazał, że to są "zajęcia najróżniejsze - od pieczenia ciast poprzez zajęcia teatralne, ale również naukę obsługi internetu, komputera, po to, żeby mieć kontakt ze swoimi wnukami, swoimi dziećmi, w sposób częstszy, takim kanałami informacyjnymi, jakimi obecnie młodzież zwykle się posługuje" - zaznaczył.