Mosiński: z dożywotniego dodatku do emerytury skorzysta 60 tys. dawnych działaczy opozycji

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   28 sierpnia 2017 15:59


Mosiński: z dożywotniego dodatku do emerytury skorzysta 60 tys. dawnych działaczy opozycji Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ok. 60 tys. osób skorzysta z dożywotniego dodatku do emerytury w wysokości 402 zł miesięcznie - poinformował w poniedziałek (28 sierpnia) poseł Jan Mosiński (PiS). 31 sierpnia br. wchodzi w życie nowela ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych.

Nowela gwarantuje dożywotnio osobom represjonowanym dodatek wysokości 402 zł miesięcznie.

- W Polsce jest blisko 60 tys. osób ze statusem poszkodowanego, jeśli chodzi o działaczy opozycji demokratycznej i osoby internowane. To jest ukłon państwa polskiego, rządu Prawa i Sprawiedliwości w kierunku tych ludzi. Platforma Obywatelska nie do końca rozumiała nasze intencje - podkreślił w poniedziałek na konferencji prasowej w Kaliszu Mosiński.

Dotychczas na mocy ustawy z 2015 r. świadczenie pieniężne w wysokości 400 zł mogło być przyznawane tylko jednorazowo wyłącznie osobom posiadającym bardzo niskie dochody.

- Z dobrodziejstw państwa za czasów PO mogło więc skorzystać zaledwie około 300 działaczy Solidarności, co było kpiną. Ustalono wówczas próg dochodowy, że osoby, które nie przekraczają 120 procent najniższej emerytury mogą się ubiegać o taki dodatek jednorazowy, dlatego tak mało osób z niego skorzystało - zaznaczył poseł.

Jak mówił, w szczególnych przypadkach szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - tak jak dotychczas - będzie przyznawał dodatkową pomoc pieniężną osobom uprawnionym, znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej lub w związku ze zdarzeniami losowymi.

- Dawni działacze opozycji będą mogli otrzymać środki na częściowe pokrycie kosztów zakupu wózka inwalidzkiego, sprzętu rehabilitacyjnego, czy (przystosowanie) pomieszczeń mieszkalnych do rodzaju inwalidztwa - powiedział Mosiński.

Poseł PiS podkreślił, że dodatek emerytalny mogą otrzymać wszyscy pokrzywdzeni, spełniający warunki określone w ustawie, niezależnie od preferencji politycznych. Takich osób jest blisko 60 tys. W Kaliszu zgłosiło się już 12 osób.

- Pomagamy w wypełnianiu wniosków, bo sam proces ubiegania się o dodatek nie jest łatwy. Trzeba mieć status działacza opozycji, albo być osobą, która została doświadczona działaniem służby w tamtych czasach - mówił szef ZR NSZZ "S" Wielkopolska Płd. Jarosław Wilner.

Jak dodał osoba ubiegająca się o świadczenie musi wystąpić do IPN-u z wnioskiem o wydanie decyzji administracyjnej, potwierdzającej, że nie była działaczem na rzecz komunizmu. Następnie należy złożyć wniosek do Urzędu Kombatantów, z załączeniem wcześniej wydanego dokumentu z IPN-u oraz dowodów swojej działalności.

- Z dowodami jest różnie, nie każdy z działaczy zbierał dowody i nie każdy stawał przed sądem, czy też został złapany. Wówczas należy złożyć inny wniosek do IPN-u, o zebranie i przedstawienie materiałów dowodowych, czy osoba była represjonowana, czy też była działaczem - podkreślił Wilner.

Zapewnił, że pomoc w wypełnieniu dokumentów zostanie udzielona każdej osobie, która się zgłosi.

Jak zaznaczył Mosiński data wejścia w życie znowelizowanej ustawy jest symboliczna, związana z rocznicą podpisania porozumień sierpniowych i powstania Solidarności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR