Moskwa: miały być wiece ws. wieku emerytalnego, ale władze nie wydały zgody

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   22 czerwca 2018 11:38


Moskwa: miały być wiece ws. wieku emerytalnego, ale władze nie wydały zgody Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Władze Moskwy, powołując się na trwające mistrzostwa świata w piłce nożnej, nie wydały zgody na planowane przez opozycję demonstracje przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego. Opozycja chciała je przeprowadzić w dniach 1, 3 i 4 lipca.

- Podjęto decyzję, że zgromadzenia nie uzyskały zgody, w związku z obowiązywaniem dekretu prezydenta o środkach bezpieczeństwa w okresie mistrzostw świata w piłce nożnej - poinformował w czwartek (21 czerwca) Władimir Czernikow. Jest on szefem departamentu bezpieczeństwa regionalnego we władzach Moskwy.

Dotąd trzy ruchy polityczne zapowiedziały demonstracje przeciw podwyższeniu wieku emerytalnego. Wśród nich - skrajny Front Lewicy i Partia Libertariańska, która wcześniej organizowała protesty przeciwko blokadzie komunikatora Telegram. Swoją akcję zapowiadało również Jabłoko - legalnie działająca partia opozycji antykremlowskiej.

Partia Libertariańska poinformowała w czwartek, że może zgłosić do władz demonstrację 22 lub 29 lipca, w miejsce pierwotnie planowanej daty 1 lipca.

Aleksiej Nawalny, który na przestrzeni minionego roku stał się główną twarzą opozycji, zapowiedział demonstracje przeciw podniesieniu wieku emerytalnego w tych miastach Rosji, gdzie nie odbywają się rozgrywki mundialu.

Rząd Rosji ogłosił 14 czerwca plany stopniowego podwyższania od przyszłego roku wieku emerytalnego. Decyzja ta - według ekonomistów nieunikniona - była długo odkładana, bowiem jest bardzo niepopularna w społeczeństwie. Według sondażu ośrodka Romir 92 proc. Rosjan jest przeciwnych podniesieniu wieku emerytalnego.

Obecnie mężczyźni w Rosji przechodzą na emeryturę w wieku 60 lat, kobiety - w wieku 55 lat. Rząd chce stopniowo, w ciągu najbliższej półtorej dekady, podnosić te progi, aż do 65 lat dla mężczyzn i 63 dla kobiet. Rosyjska Konfederacja Pracy, największy związek zawodowy, opublikował w internecie petycję przeciw podniesieniu wieku emerytalnego, którą podpisało dotychczas 2 mln osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR