MPiPS: pracownicy socjalni winni pomagać pacjentom w szpitalach

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP, Rynek Zdrowia/Rynek Seniora   24 listopada 2014 15:19


MPiPS: pracownicy socjalni winni pomagać pacjentom w szpitalach

Potrzebna jest integracja służb, aby pracownicy socjalni byli bardziej zaangażowani w placówkach ochrony zdrowia np. w pomoc rodzinom pacjentów w zorganizowaniu miejsca w domach pomocy społecznej - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Minister pracy i polityki społecznej wziął udział w Kongresie Zdrowia Publicznego 2014 zorganizowanym w poniedziałek (24 listopada) w Warszawie. Jego uczestnicy przekonywali m.in, że Działania na rzecz zdrowia publicznego powinny być podejmowane wspólnie przez wszystkie resorty.

Doradca prezydenta ds. zdrowia Maciej Piróg ocenił, że obecnie działania w zakresie zdrowia publicznego są nieskoordynowane. - Brakuje spójnej strategii, organizacji - mówił.

Podkreślił, że nadal nie ma ustawy o zdrowiu publicznym, jednak według niego bardziej potrzebne jest określenie w pierwszej kolejności koncepcji organizacji zdrowia publicznego w Polsce.

Profilaktyka i zdrowe starzenie się
Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że jego obecność podczas kongresu świadczy o całościowej odpowiedzialności rządu za tę kwestię. Jak podkreślał, prewencja i profilaktyka przynoszą oszczędności zarówno dla budżetu i gospodarki, jak i dla poszczególnych pracodawców.

Szef resortu pracy podkreślił, że np. wspólnie z ministrem zdrowia podejmuje działania w zakresie polityki senioralnej, na rzecz zdrowego starzenia się, ponieważ cały styl życia wpływa na to, jak będziemy się starzeć.

Według Kosiniaka-Kamysza potrzebna jest także integracja służb tak, aby pracownicy socjalni byli bardziej zaangażowani w placówkach ochrony zdrowia np. w pomoc rodzinom pacjentów w zorganizowaniu miejsca w domach pomocy społecznej.

- Koniec Polski resortowej w aspekcie zdrowia publicznego to konieczność - ocenił minister pracy. Według niego nawet bez specjalnej ustawy możliwe jest wspólne i skoordynowane podejmowanie działań na rzecz zdrowia publicznego. Jednak, jak zaznaczył, ustawa narzuciłaby konkretnym instytucjom określone obowiązki.

Dłuższe życie, wyższa jakość?
Wiceminister finansów Izabela Leszczyna oceniła, że to resort finansów jest najbardziej zainteresowany integracją wszystkich resortów na rzecz zdrowia publicznego. - W perspektywie najważniejsze jest bogacenie się społeczeństwa, ponieważ bogatsze społeczeństwa żyją dłużej ze względu na większą świadomość wpływu stylu życia na zdrowie - mówiła.

- Wydłużyliśmy długość życia, a teraz musimy zadbać o to, aby miało wyższą jakość, a na to będą potrzebne większe nakłady, bardziej efektywne - podkreśliła Leszczyna.

Kongres został zorganizowany przez Instytut Ochrony Zdrowia, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.