MPiPS wspiera miejsca spotkań dla osób starszych
Autor: DKX/Rynek Seniora   18 marca 2015 17:20

Istnieje duże zapotrzebowanie na miejsca spotkań dla osób starszych. Świadczy o tym chociażby popularność klubów seniora, które działają w ramach organizacji (np. stowarzyszenia, fundacji, spółdzielni mieszkaniowej itp.), a także we współpracy z samorządem - informuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

- Klub Seniora "Ustronie" na początku działał w ramach spółdzielni mieszkaniowej, później patronat nad nim objął urząd miasta, a konkretnie Miejski Ośrodek Kultury w Skierniewicach. Miasto udostępnia nam lokal, w którym możemy prowadzić działalność w bardzo wielu obszarach. W 2007 roku założyliśmy zespół muzyczny oraz klub kabaretowy - powiedziała Elżbieta Rusiecka-Kucharska, przewodnicząca klubu seniora „Ustronie” i kierownik zespołu folklorystycznego.

Funkcje klubu
Liczba uczestników zależy od oferty klubu, a także od miejsca, w którym odbywają się spotkania. Zasada jest prosta - im ciekawsze zajęcia tym więcej chętnych, także spoza konkretnej miejscowości.

Kluby seniora pełnią rolę nie tylko miejsc spotkań. Ich oferta jest coraz szersza i coraz lepiej dopasowana do oczekiwań seniorów.

Uczestnicy doceniają zwłaszcza to, że mogą spotkać się z rówieśnikami. Dla wielu z nich przejście na emeryturę nie jest końcem aktywności.

- Dzięki zajęciom uczestnicy mogą oderwać się od codzienności, od swojego pustego mieszkania i telewizora. Tutaj mogą podzielić się swoim doświadczeniem, umiejętnościami i spędzić czas w rodzinnej atmosferze. To bardzo ważne nie tylko dla zachowania sprawności fizycznej, ale także pogody ducha - dodała Elżbieta Rusiecka-Kucharska.

Skąd środki?
Kluby seniorów często działają w oparciu o składki uczestników. Warto starać się o dodatkowe środki finansowe na nowe projekty. Organizatorzy mogą ubiegać się o dotacje w ramach programów ASOS, FIO, a także Senior-WIGOR. Są one realizowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Głównymi celami „Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020” są poprawa jakości życia osób starszych i pełniejsze wykorzystanie ich potencjału w różnych rolach społecznych. Na jego finansowanie z budżetu państwa zostanie przeznaczone łącznie 280 mln zł. Organizacje pozarządowe i inne podmioty uprawnione działające na rzecz osób starszych, mogą uzyskać nawet 200 tys. zł dotacji.

Proponowane projekty powinny wpisywać się w jeden z czterech priorytetów: edukacja osób starszych, aktywność społeczna, promująca integrację wewnątrz- i międzypokoleniową, partycypacja społeczna osób starszych i usługi społeczne dla osób starszych. Kto może starać się o dotacje? Organizacje pozarządowe i inne podmioty uprawnione działające na rzecz osób starszych.

- Nasz klub to miejsce na rozmowy, wymianę doświadczeń, nawiązywanie więzi międzypokoleniowych i wspólne realizowanie pasji. Projekt jest dofinansowany ze środków ASOS - powiedziała Barbara Wdowiak, koordynatorka projektu "Kluby Wiosny i Jesieni".

Konkursy i programy
Aby ułatwić wspólne działanie i angażowanie się w inicjatywy społeczne, w 2005 r. powołano Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. W konkursie mogą startować organizacje pozarządowe, związki wyznaniowe, stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, spółdzielnie socjalne, spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe. Nie muszą one posiadać statusu organizacji pożytku publicznego. Mogą natomiast, realizując projekty, tworzyć partnerstwa np. z instytucjami edukacji czy zdrowia publicznego.

Z kolei celem przyjętego 18 marca br. przez rząd programu „Senior-WIGOR” jest tworzenie dziennych domów. W tych placówkach starsze osoby otrzymają ofertę aktywnego spędzenia wolnego czasu, możliwość realizowania swoich pasji oraz profesjonalną opiekę dostosowaną do ich potrzeb.

Planuje się, że w tym roku powstanie lub zostanie doposażonych ok. 100 placówek z ok. 20 miejscami dla seniorów.

Więcej: Kopacz: do końca roku 100 domów dziennego pobytu dla seniorów

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.