
POLITYKA SENIORALNA
Ponad 84 tys. osób skorzystało z różnych form wsparcia we wszystkich programach operacyjnych UE dla seniorów - poinformował w czwartek (14 grudnia) wiceminister rozwoju Paweł Chorąży.
Wiceminister wziął udział w posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, w trakcie której posłowie wysłuchali informacji MR na temat możliwości finansowania ze środków europejskich projektów infrastrukturalnych i społecznych związanych z osobami starszymi.
Chorąży zwrócił uwagę, że osoby starsze mogą być bezpośrednimi odbiorcami usług społecznych i infrastrukturalnych w ramach projektów z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekty społeczne koncentrują się na kilku obszarach: rozwoju usług opiekuńczych, zdrowego i aktywnego starzenia się oraz aktywności zawodowej i edukacyjnej osób powyżej 50 roku życia. Do nich zalicza się m.in. programy zwiększające stopę zatrudnienia wśród osób najstarszych, usługi asystenckie dla osób z niepełnosprawnościami, usługi w ośrodkach wsparcia i w mieszkaniach wspomaganych, projekty wykorzystujące nowe technologie np. testowanie usług teleopieki, systemów przywoławczych, a także likwidacja barier architektonicznych oraz przygotowanie kadr medycznych i programów zdrowotnych.
Z kolei projekty infrastrukturalne - jak mówił Chorąży - związane są przede wszystkim z inwestycjami w infrastrukturę ochrony zdrowia, również związaną z ratownictwem medycznym. Dotyczą m.in. wyposażenia w sprzęt medyczny placówek zajmującymi się leczeniem w zakresie geriatrii, opieki długoterminowej, oraz wsparcia dla ponadregionalnych ośrodków medycznych.
- Na ten moment mamy ok. ponad 84 tys. osób, które skorzystały z różnych form wsparcia we wszystkich programach operacyjnych - poinformował Chorąży. Jednocześnie zaznaczył, że liczba ta może się zwiększyć; wiele osób pojawia się w statystykach dopiero po zakończeniu realizacji danego projektu.
Chorąży nawiązał też do programu znanego pod roboczą nazwą "Dostępność Plus". Mówił o nim w ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki. Chodzi o to, żeby zarówno podjazdy do budynków, wejścia do autobusów czy tramwajów oraz np. biletomaty czy bankomaty były dostosowane do osób starszych czy osób z niepełnosprawnościami.
- Zakładam, że w tej chwili trwa doszczegóławianie tego programu. Natomiast chcielibyśmy, aby w pierwszym kwartale przyszłego roku prace nad nim zostały zakończone - powiedział wiceminister.
Chorąży pytany przez wiceprzewodniczącego komisji Sławomira Zawiślaka (PiS) o to, czy są dane dotyczące wykorzystania środków unijnych, wiceminister odpowiedział, że w całej perspektywie finansowej Polska ma ponad 800 mln euro na projekty związane z usługami społecznymi, z czego na tę chwilę zakontraktowanych zostało niecałe 23 proc.
Dopytywany przez przewodniczącą Małgorzatę Zwiercan (WiN), czy resort prowadzi szkolenia dotyczące pozyskiwania środków z UE i tworzenia takich programów, Chorąży odpowiedział, że wszystkie instytucje odpowiedzialne za realizację programów unijnych są zobowiązane do wsparcia wszystkich potencjalnych odbiorców środków.
Jak dodał, "problem nie tkwi w tym, że mamy nieprzygotowanych beneficjentów", ale w warunkach pozyskiwania środków. - W poprzednich perspektywach finansowych mieliśmy wiele projektów, gdzie po ukończeniu finansowania kończyła się również działalność podmiotu. W związku z tym Komisja Europejska bardzo mocno naciskała na Polskę, żeby zapewnić trwałość po zakończeniu finansowania.
Te trudne warunki są przede wszystkim związane z utrzymaniem finansowania. Jak zaznaczył wiceminister, bardzo często np. samorządy, będąc w trudnej sytuacji finansowej, rezygnują z finansowania tego typu projektów w obawie przed tym, że nie będą miały pieniędzy na bieżące wydatki. Jego zdaniem jest to problem, który będzie narastał.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych