MR: ponad 84 tys. seniorów skorzystało z programów operacyjnych UE
Autor: PAP/Rynek Seniora   15 grudnia 2017 09:49

Ponad 84 tys. osób skorzystało z różnych form wsparcia we wszystkich programach operacyjnych UE dla seniorów - poinformował w czwartek (14 grudnia) wiceminister rozwoju Paweł Chorąży.

Wiceminister wziął udział w posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, w trakcie której posłowie wysłuchali informacji MR na temat możliwości finansowania ze środków europejskich projektów infrastrukturalnych i społecznych związanych z osobami starszymi.

Chorąży zwrócił uwagę, że osoby starsze mogą być bezpośrednimi odbiorcami usług społecznych i infrastrukturalnych w ramach projektów z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Projekty społeczne koncentrują się na kilku obszarach: rozwoju usług opiekuńczych, zdrowego i aktywnego starzenia się oraz aktywności zawodowej i edukacyjnej osób powyżej 50 roku życia. Do nich zalicza się m.in. programy zwiększające stopę zatrudnienia wśród osób najstarszych, usługi asystenckie dla osób z niepełnosprawnościami, usługi w ośrodkach wsparcia i w mieszkaniach wspomaganych, projekty wykorzystujące nowe technologie np. testowanie usług teleopieki, systemów przywoławczych, a także likwidacja barier architektonicznych oraz przygotowanie kadr medycznych i programów zdrowotnych.

Z kolei projekty infrastrukturalne - jak mówił Chorąży - związane są przede wszystkim z inwestycjami w infrastrukturę ochrony zdrowia, również związaną z ratownictwem medycznym. Dotyczą m.in. wyposażenia w sprzęt medyczny placówek zajmującymi się leczeniem w zakresie geriatrii, opieki długoterminowej, oraz wsparcia dla ponadregionalnych ośrodków medycznych.

- Na ten moment mamy ok. ponad 84 tys. osób, które skorzystały z różnych form wsparcia we wszystkich programach operacyjnych - poinformował Chorąży. Jednocześnie zaznaczył, że liczba ta może się zwiększyć; wiele osób pojawia się w statystykach dopiero po zakończeniu realizacji danego projektu.

Chorąży nawiązał też do programu znanego pod roboczą nazwą "Dostępność Plus". Mówił o nim w ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki. Chodzi o to, żeby zarówno podjazdy do budynków, wejścia do autobusów czy tramwajów oraz np. biletomaty czy bankomaty były dostosowane do osób starszych czy osób z niepełnosprawnościami.

- Zakładam, że w tej chwili trwa doszczegóławianie tego programu. Natomiast chcielibyśmy, aby w pierwszym kwartale przyszłego roku prace nad nim zostały zakończone - powiedział wiceminister.

Chorąży pytany przez wiceprzewodniczącego komisji Sławomira Zawiślaka (PiS) o to, czy są dane dotyczące wykorzystania środków unijnych, wiceminister odpowiedział, że w całej perspektywie finansowej Polska ma ponad 800 mln euro na projekty związane z usługami społecznymi, z czego na tę chwilę zakontraktowanych zostało niecałe 23 proc.

Dopytywany przez przewodniczącą Małgorzatę Zwiercan (WiN), czy resort prowadzi szkolenia dotyczące pozyskiwania środków z UE i tworzenia takich programów, Chorąży odpowiedział, że wszystkie instytucje odpowiedzialne za realizację programów unijnych są zobowiązane do wsparcia wszystkich potencjalnych odbiorców środków.

Jak dodał, "problem nie tkwi w tym, że mamy nieprzygotowanych beneficjentów", ale w warunkach pozyskiwania środków. - W poprzednich perspektywach finansowych mieliśmy wiele projektów, gdzie po ukończeniu finansowania kończyła się również działalność podmiotu. W związku z tym Komisja Europejska bardzo mocno naciskała na Polskę, żeby zapewnić trwałość po zakończeniu finansowania.

Te trudne warunki są przede wszystkim związane z utrzymaniem finansowania. Jak zaznaczył wiceminister, bardzo często np. samorządy, będąc w trudnej sytuacji finansowej, rezygnują z finansowania tego typu projektów w obawie przed tym, że nie będą miały pieniędzy na bieżące wydatki. Jego zdaniem jest to problem, który będzie narastał. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR