MRPiPS chce zdefiniować graniczny wiek starości
Autor: PAP, MPiPS/Rynek Seniora   08 września 2016 16:17

Ministerstwo rodziny weryfikuje założenia polityki społecznej wobec seniorów. W resorcie działa zespół, która ma m.in. określić i zdefiniować graniczny wiek starości. Teraz, według różnych dokumentów, jest to 60-65 lat.

Jak poinformowało w czwartek (8 sierpnia) MRPiPS, w resorcie funkcjonuje Rada ds. Polityki Senioralnej (jej przewodniczącą jest prof. Józefa Hrynkiewicz), czyli forum otwartego dialogu o koncepcji polityki społecznej wobec starości i starzejącego się społeczeństwa, a w jej strukturach - zespół tematyczny.

"Ze względu na zmieniającą się sytuację społeczno-gospodarczą Polski, która jest skutkiem dynamicznych zmian w strukturze demograficznej ludności, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jako priorytet swoich prac uznało weryfikację i aktualizację założeń oraz stworzenie programu polityki społecznej wobec osób starszych do 2030 roku" - poinformowano.

Do głównych wyzwań zespołu należy zdefiniowanie granicznego wieku starości i osoby starszej oraz wieku przygotowania do okresu starości, ukierunkowanie polityki społecznej wobec osób starszych do dwóch grup - osób samodzielnych i niesamodzielnych. Odbyły się już trzy spotkania zespołu. Jego prace mają zakończyć się dokumentem, który zostanie poddany szerokim konsultacjom społecznym.

- Widzę wyraźną potrzebę stworzenia nowej, spójnej i kompleksowej polityki senioralnej - stwierdziła wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska. - Z każdym rokiem będzie przybywać osób starszych. Musimy zapewnić im możliwość aktywnego uczestnictwa w życiu społeczeństwa.

Polityka senioralna od podstaw?
Założenia Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014-2020 zostały przyjęte przez poprzedni rząd w grudniu 2013 r. Jej celem jest wspieranie aktywnego starzenia się w zdrowiu oraz możliwości prowadzenia samodzielnego, niezależnego i satysfakcjonującego życia, nawet przy pewnych ograniczeniach funkcjonalnych.

W tym samym czasie przyjęto również Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020; który zakłada praktyczne włączenie organizacji pozarządowych do działań służących zaangażowaniu seniorów. W jego ramach m.in. dofinansowywane są różnego rodzaju przedsięwzięcia aktywizujące seniorów.

W większości dokumentów dotyczących polityki senioralnej jako osoby starsze określa się te, które skończyły 60 lat (w niektórych dokumentach i statystkach - 65 lat). W ten sposób GUS definiuje wiek poprodukcyjny, czyli taki, w którym zazwyczaj kończy się pracę zawodową - dla mężczyzn 65 lat i więcej, dla kobiet - 60 lat i więcej.

Według badań Eurobarometru dla większości Europejczyków starość zaczyna się w wieku ok. 64 lat, zaś ludzie przestają być młodzi ok. 42. roku życia. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR