MRPiPS: decyzja ws. rekomendacji przeglądu emerytalnego należy do rządu

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   03 listopada 2016 14:53


MRPiPS: decyzja ws. rekomendacji przeglądu emerytalnego należy do rządu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Decyzja o ewentualnych zmianach w prawie, wynikających z przeglądu emerytalnego, należy do rządu - poinformował resort rodziny i pracy. Wyniki przeglądu przeprowadzonego przez ZUS trafiły do minister rodziny i pracy Elżbiety Rafalskiej.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. Gertruda Uścińska, powiedziała, że ZUS na podstawie prowadzonego od czerwca do września przeglądu z 27 debat przygotował zieloną księgę wniosków i białą - z różnymi rekomendacjami co do systemu emerytalnego w Polsce. Te wskazania i proponowane alternatywne rozwiązania mają być podstawą rekomendacji wynikających z ustawowego obowiązku przeglądu emerytalnego.

Opracuje minister, zdecyduje rząd
Odpowiadając na pytanie o dalsze losy dokumentu, biuro promocji i mediów resortu przypomniało, że przegląd dotyczył "szerokiego spojrzenia na cały system emerytalny, obejmujący swym zakresem zarówno system ubezpieczeniowy, jak i zaopatrzeniowy, w tym także system zaopatrzeniowy tzw. służb mundurowych, sędziów i prokuratorów, jak również system ubezpieczenia społecznego rolników".

- Biała Księga ma charakter dokumentu konsultacyjnego i jest zbiorem różnorodnych wniosków i postulatów sformułowanych w trakcie konsultacji. Propozycje w niej przedstawione wskazują na kierunki ewentualnych zmian i określają ich możliwe konsekwencje. Jednak mają przede wszystkim wariantowy i doradczy charakter - zaznaczył resort rodziny i pracy.

- Po ich szczegółowej analizie Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podejmie decyzję co do dalszych prac nad propozycjami zmian w systemie emerytalnym, które następnie zostaną przedstawione Radzie Ministrów w formie kompleksowego przeglądu systemu emerytalnego - poinformowało biuro. - Decyzja o ostatecznym kształcie rekomendacji należy do Rady Ministrów, która zgodnie z obowiązującymi przepisami ma obowiązek przedłożyć stosowną informacje Sejmowi RP do 31 grudnia 2016 r. - przypomniał resort ustawowe zapisy.

Jeden system emerytalny
Zgodnie z przygotowywaną wersją rekomendacji, świadczenia dla funkcjonariuszy, sędziów i prokuratorów miałyby zostać włączone do powszechnego systemu, inne miałyby być też warunki nabycia prawa do emerytury. W rekomendacjach zaproponowano przyznanie prawa do emerytury po 25 latach służby, ale świadczenie byłoby wypłacane dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego przewidzianego w powszechnym systemie. Na wcześniejszą emeryturę nie mogliby przejść funkcjonariusze - pracownicy biurowi.

Autorzy dokumentu rekomendowali, by na emeryturę przechodziło się tylko raz, bez prawa przeliczenia świadczeń w razie dodatkowego zarobku. Osoby, które osiągną wiek emerytalny i zdecydują się dalej pracować, nie będą otrzymywać świadczenia powszechnego, ale nie będzie od nich pobierana składka na ubezpieczenie emerytalne.

Zgodnie z rekomendacjami, po obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, prawo do najniższej emerytury miałoby przysługiwać kobietom z 20-letnim i mężczyznom z 25-letnim okresem składkowym, gdy składka opłacana jest od przynajmniej płacy minimalnej.

Jednorazowe świadczenie?
W przygotowywanych zapisach Białej Księgi, znalazło się też zastrzeżenie co do wypłaty comiesięcznej emerytury dla osób z co najmniej 15 latami stażu pracy - dla kobiet i 20 latami - dla mężczyzn. Osobom, które nie osiągnęły takiego stażu, przysługiwałoby jednorazowe "świadczenie zwrotne" na podstawie stanu aktywów emerytalnych - kapitału początkowego oraz zwaloryzowanych składek za okres od 1999 r. do dnia wejścia w życie zmiany.

Obecnie wiek emerytalny jest stopniowo wydłużany do 67 lat. Kobiety osiągną go w 2040 r., mężczyźni w 2020. W Sejmie trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

Przegląd systemu emerytalnego dokonywany jest zgodnie z ustawą co trzy lata.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR