MRPiPS dementuje: nie pracujemy nad ubezpieczeniem pielęgnacyjnym
Autor: DK, Polskie Radio, Fakt/Rynek Seniora   05 października 2016 09:53

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje, że w resorcie nie są prowadzone ani planowane żadne prace nad wprowadzeniem ubezpieczenia pielęgnacyjnego. Ministerstwo odnosi się w ten sposób do publikacji w dzienniku Fakt artykułu "Polaku! Zapłacisz nowy podatek".

Jak informowaliśmy 3 października, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz postulował w Polskim Radiu rozpoczęcie prac nad nad wprowadzaniem ubezpieczenia pielęgnacyjnego, które mogłoby zapewnić seniorom "spokojną starość".

Pomysł wiceministra
W ocenie wiceministra takie ubezpieczenie mogłoby pomóc w zapewnieniu godziwej opieki dla osób niesamodzielnych, w szczególności tych w podeszłym wieku.

Podkreślał, że wcześniej czy później trzeba rozpocząć prace nad wprowadzaniem ubezpieczenia pielęgnacyjnego i przypomniał, że już 10 lat temu prof. Zbigniew Religa pracował nad takim rozwiązaniem.

Wiceminister Michałkiewicz zaznaczył, że potrzeba wprowadzenia rozwiązania jest na razie jego pomysłem, a nie inicjatywą całego rządu i wymaga szerszej debaty.

W ostatnich wyborach parlamentarnych wprowadzenie ubezpieczenia pielęgnacyjnego było postulatem PO. Celem miało być będzie wsparcie opieki nad seniorami w warunkach domowych, ośrodków dziennych i stacjonarnych.

Miliardy na opiekę
Jak opisuje dziennik "Fakt" minister Michałkiewicz chce, by każdy z pracujących poza podatkiem dochodowym, składkami ZUS i składką zdrowotną płacił jeszcze ubezpieczenie pielęgnacyjne. Dodatkowy podatek miałby być ukłonem w kierunku seniorów i zapewniać im spokojną starość.

Minister Zbigniew Religa chciał, by obowiązkowa składka wynosiła 2 proc. pensji i płacili ją wszyscy Polacy objęci ubezpieczeniem zdrowotnym. Dzięki temu do budżetu wpłynęłoby dodatkowo 9 mld zł. Z tych pieniędzy miałyby być finansowane świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze.

Miesięcznie dla potrzebujących seniorów byłoby to od 460 zł do 1160 zł. Z tych 9 mld zł miałyby być opłacane też koszty pracy opiekuna osoby niesamodzielnej lub umieszczenie seniora w zakładzie pielęgnacyjnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR