MRPiPS: emeryci nie będą finansować programu 500+

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   30 marca 2016 08:50


MRPiPS: emeryci nie będą finansować programu 500+ Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nie ma planów, żeby finansować przyszłoroczne świadczenia z programu 500 plus z Funduszu Rezerwy Demograficznej; nie ma też takiej możliwości prawnej - zapewniła Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Zapewniła jednocześnie, że w budżecie będą środki na wypłatę świadczeń w 2017 r.

29 marca 2016 r. Gazeta Wyborcza napisała, że rząd znalazł sposób na sfinansowanie programu 500+ w przyszłym roku - to pieniądze z Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD).

Rafalska zapewniła, że nie ma takich planów.

- Fundusz może być przeznaczony wyłącznie na finansowanie świadczeń z funduszu emerytalnego. Poprzednia ekipa rządząca wykorzystała 19,5 mld zł w ciągu pięciu lat na zasilenie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nie mamy zamiaru i nie ma też takiej prawnej możliwości wykorzystania tych środków na wypłatę świadczenia 500+ - powiedziała PAP.

Jak podaje MRPiPS, obwiązujące przepisy przewidują wykorzystanie środków FRD wyłącznie na finansowanie świadczeń z funduszu emerytalnego wyodrębnionego w ramach FUS. W latach 2010-2014 Fundusz Ubezpieczeń Społecznych był zasilany środkami z FRD na uzupełnienie wynikającego z przyczyn demograficznych niedoboru funduszu emerytalnego.

Pytana, skąd będą pochodzić pieniądze na program 500+ w przyszłym roku, Rafalska podkreśliła, że budżetu na 2017 r. jeszcze nie ma, prace nad nim się zaczynają. - Jest obowiązująca ustawa i proszę się nie martwić, świadczenie będzie wypłacane - zapewniła.

Wskazała przy tym na konieczność uszczelnienia VAT-u, zwróciła uwagę na lepszą sytuację na rynku pracy. - Więc lepsze będą wpływy z VAT-u, z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, mniejsze wypłaty z Funduszu Pracy. Mamy lepszą sytuację gospodarczą, to też jest lepszy prognostyk na 2017 r. - mówiła Rafalska.

- Bezpieczeństwo emerytur jest gwarantowane przez państwo i żaden z dotychczasowych rządów, nawet najbardziej przez nas krytykowanych, nie odważył się na to, żeby były zagrożone bieżące wypłaty emerytur czy ich terminowość. Proszę być spokojnym, to jest absolutny priorytet - dodała.

Odnosząc się do prezydenckiego projektu ustawy obniżającej wiek emerytalny, powiedziała, że na pewno nie wejdzie ona w życie w 2016 r.

- Wejdzie w 2017 r., natomiast dokładnej daty nie podam. Mówiliśmy, że zintensyfikujemy prace, gdy zakończy się ważny dla nas etap prac nad ustawą o wspieraniu państwa w wychowaniu dzieci - podkreśliła.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR