MRPiPS o polityce senioralnej 2018: m.in. 80 mln zł dla Dziennych Domów i Klubów "Senior+”
Autor: PAP/Rynek Seniora   31 grudnia 2018 11:00

80 mln zł na tworzenie i prowadzenie Dziennych Domów i Klubów "Senior+”, kontynuacja rządowego programu na rzecz Aktywizacji Społecznej Osób Starszych (ASOS) czy więcej pieniędzy dla osób otrzymujących świadczenia na najniższym poziomie - tak podsumowało działania MRPiPS w 2018 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w komunikacie przesłanym PAP w niedzielę (30 grudnia) podsumowało działania związane ze wsparciem seniorów w mijającym roku.

"Seniorzy są niezwykle ważną częścią społeczeństwa. To właśnie osoby starsze mają doświadczenie i mądrość życiową, którą mogą się dzielić i do której warto sięgać. Niestety, seniorzy na co dzień zmagają się z wieloma trudnościami" - napisano. Dlatego resort przygotował dokument "Polityka społeczna wobec osób starszych 2030. Bezpieczeństwo - Uczestnictwo - Solidarność", który wyznacza najważniejsze kierunki polityki senioralnej w nadchodzących latach oraz porządkuje działania instytucji publicznych w Polsce.

Resort wskazał, że z myślą o umożliwieniu seniorom różnorodnych aktywności powstał Program Wieloletni "Senior+" na lata 2015-2020. W ten sposób wspierane jest przede wszystkim tworzenie i prowadzenie dziennych domów i klubów "Senior +". "W takich miejscach osoby starsze mogą wziąć udział w warsztatach kulinarnych, zajęciach sportowych, nauczyć się korzystania z komputera i internetu" - czytamy w komunikacie. Tam też mają dostęp m.in. do opieki terapeutycznej i rehabilitacji.

MRPiPS dodaje, że w 2015 r. w Polsce działało niespełna 100 takich placówek, które oferowały miejsca dla 2,8 tys. seniorów. Wówczas na realizację programu przeznaczono 30 mln zł. "W tym roku na uruchomienie i działalność takich miejsc przeznaczono rekordowe 80 mln zł. Taka sama kwota zostanie przeznaczona na program w 2019 r." - czytamy w komunikacie.

MRPiPS kontynuuje działanie rządowego programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS). Z danych przekazanych przez resort wynika, że w latach 2016-2018 z oferty zajęć m.in. kulturalnych czy edukacyjnych skorzystało blisko 450 tys. osób. W 2019 r. na program przeznaczone zostanie 40 mln zł.

Ministerstwo zauważa również problem wzrostu populacji osób w wieku powyżej 60. roku życia. "Do 2050 r., jak wskazują prognozy, populacja osób w wieku 60+ wzrośnie w Polsce do 13,7 mln, czyli ponad 40 proc. ogółu ludności. Już pod koniec 2016 r. niemal co czwarty Polak miał 65 lat lub więcej. To wielkie wyzwanie dla całego społeczeństwa wymagające wdrażania nowych i udoskonalania już istniejących narzędzi" - czytamy. Dlatego MRPiPS realizuje program "Opieka 75+", w postaci wspierania samorządów gminnych w realizacji usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej.

"Co ważne, od nowego roku opieką będą mogły być osoby starsze również pozostające w rodzinach, a nie - tak jak dzisiaj - wyłącznie samotne. W programie będą mogły uczestniczyć również gminy, które świadczą usługi opiekuńcze, w tym specjalistyczne usługi opiekuńcze, poprzez spółdzielnie osób prawnych" - informuje resort. W 2018 r. do programu przystąpiło blisko 360 gmin z całej Polski, a środki przewidziane na ten cel to 57 mln zł.

Resort rodziny przypomina, że od 2019 r. wzrosną emerytury. Świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 3,26 proc., jednak nie mniej niż o 70 zł. MRPiPS gwarantuje też podwyższenie najniższych świadczeń do 1100 zł w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej oraz do 825 zł w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. W ocenie resortu statystyki pokazują, że w ciągu ostatnich 3 lat poprawiła się sytuacja emerytów znajdujących się w najtrudniejszym położeniu życiowym.

"Wskaźnik zagrożenia ubóstwem skrajnym w 2017 r. zmalał o 0,6 p. proc. w porównaniu do roku 2015 (z poziomu 5,0 proc. do 4,4 proc.)" - czytamy w komunikacie. W 2017 r. najniższa emerytura została podniesiona z 882,56 złotych do 1 tys. złotych - to wzrost o 13,3 proc. W mijającym 2018 r. renty i emerytury zostały podwyższone o blisko 3 proc. "Była to najwyższa waloryzacja w ciągu ostatnich pięciu lat" - zauważa resort.

MRPiPS przypomina, że w 2018 r. opracowano również program "Mama 4+". To rodzicielskie świadczenie uzupełniające mające na celu uhonorowanie osób, które wychowały co najmniej czworo dzieci i z tytułu długoletniego zajmowania się dziećmi zrezygnowały z zatrudnienia lub go nie podjęły, a w efekcie nie wypracowały sobie najniższej emerytury.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR