MRPiPS: oszacowanie skutków reformy emerytalnej po nowych prognozach

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   21 lipca 2016 16:52


MRPiPS: oszacowanie skutków reformy emerytalnej po nowych prognozach Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Oszacowanie skutków zaproponowanej w prezydenckim projekcie reformy obniżającej wiek emerytalny będzie możliwe po otrzymaniu nowych prognoz z ZUS uwzględniających nowy termin wejścia w życie ustawy - mówił w czwartek (21 lipca) w Sejmie wiceszef MRPiPS Marcin Zieleniecki.

O informację w sprawie skutków planowanej nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach zwrócił się klub Nowoczesna.

Wiceminister rodziny zapewnił, że sytuacja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest na bieżąco monitorowana. - Oszacowanie skutków (planowanej reformy-PAP) będzie możliwe po otrzymaniu nowych prognoz z ZUS uwzględniających nowy termin wejścia w życie ustawy - powiedział Zieleniecki, przedstawiając stanowisko resortu finansów.

Beata Mazurek (PiS) powiedziała, że obniżenie wieku emerytalnego jest reformą bardzo oczekiwaną przez Polaków i - jak zapewniła - zostanie zrealizowana.

- Z cała pewnością to przeprowadzimy. To jest uprawnienie a nie obowiązek, więc jeżeli ktoś osiągnie wiek emerytalny to będzie mógł przejść na emeryturę. Jeśli będzie miał siły, możliwości i chęci to będzie mógł pracować dalej po to, by emeryturę podwyższyć - powiedziała Mazurek.

Izabela Leszczyna (PO) podkreśliła, że przyszłe emerytury zależą od stanów finansów publicznych. - Nie możecie zaklinać rzeczywistości i dawać ludziom złudnej nadziei bo po prostu ich oszukujecie (…). Emerytury Polaków będą tym wyższe im krócej będzie rządzić Jarosław Kaczyński - powiedziała Leszczyna.

Jerzy Meysztowicz (N) powiedział, że po zaproponowanych w prezydenckim projekcie zmianach wiele osób, zwłaszcza kobiet, będzie miało niższe świadczenia emerytalne. - Oszukujecie społeczeństwo w ogóle nie informując o skutkach tych działań (…) Zmuszacie ludzi żeby w wieku 65 lat żyli za 800 złotych miesięcznie - mówił poseł Nowoczesnej.

Mieczysław Kasprzak (PSL) zaznaczył, że projekt może się jeszcze wiele razy zmienić. Pytał czy jest jakakolwiek koncepcja jak mają funkcjonować ubezpieczenia społeczne i emerytalne w Polsce. - Dzisiaj stajemy nad przepaścią, bo co chwilę docierają do nas sprzeczne informacje odnośnie przyszłości ubezpieczonych i wysokości ich świadczeń" - powiedział.

We wtorek rząd przyjął pozytywne stanowisko wobec projektu, który zakłada obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Rekomenduje jednak, żeby zmiana obowiązywała najwcześniej od 1 października 2017 r. Prezydencki projekt zakładał, że ustawa weszłaby w życie 1 stycznia 2016 r.

Projekt zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę trafił do Sejmu 30 listopada 2015 r. Jego pierwsze czytanie odbyło się 9 grudnia, potem trafił do sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. W komisji 12 stycznia 2016 r. przeprowadzono wysłuchanie publiczne ws. projektu. 10 marca komisja utworzyła nadzwyczajną podkomisję, w której obecnie projekt się znajduje.

30 czerwca Komitet Stały Rady Ministrów rekomendował rządowi pozytywną opinię o projekcie. Resort finansów chciał jednak powiązać obniżony wiek ze stażem pracy - 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Miałby to być dodatkowy - poza wiekiem - element uprawniający do przejścia na emeryturę.

Prezydencki projekt nie zawiera takich zapisów - ani jako osobnego kryterium przejścia na emeryturę, ani jako powiązanego z obniżonym wiekiem emerytalnym.

Obecnie wiek przejścia na emeryturę jest stopniowo podwyższany do 67 lat, niezależnie od płci. W 2020 r. mężczyźni mają przechodzić na emeryturę w tym wieku, a kobiety w 2040 r.

Uzasadnieniem dla zaproponowanego przez rząd terminu wejścia w życie rozwiązania "najwcześniej z dniem 1 października 2017 r." jest "konieczność przeprowadzenia wszystkich czynności przygotowujących ZUS i KRUS do przeprowadzenia zmian ustawowych" - podało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie po wtorkowych obradach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR