MRPiPS: przygotowanie konwencji o prawach osób starszych nie jest potrzebne

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   31 maja 2016 10:54


MRPiPS: przygotowanie konwencji o prawach osób starszych nie jest potrzebne MRPiPS nie widzi potrzeby przygotowawania konwencji o prawach osób starszych. Fot. Pawel Pawlowski/zelaznastudio.pl

W odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczące przedstawienia stanowiska Polski nt. podjętych na forum ONZ prac nad konwencją o prawach osób starszych, minister rodziny, pracy i polityki społecznej poinformował, że przygotowanie konwencji jest niecelowe, ponieważ obowiązujące akty prawa międzynarodowego chronią podstawowe prawa człowieka, a sam wiek osób nie może być bezpośrednią przesłanką do tworzenia specjalnej ochrony.

RPO występował także w sprawie potrzeby wdrożenia całościowej polityki senioralnej na poziomie krajowym, z uwzględnieniem tzw. Planu Madryckiego (ONZ, 2002).

W odpowiedzi minister przedstawił opis działań i zasad ujętych w "Założeniach długofalowej polityki senioralnej na lata 2014-2020" oraz cele "Strategii rozwoju usług opieki długoterminowej nad osobami starszymi", programu Senior-WIGOR i programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS).

Wskazał również działania wpisujące się w założenia Planu Madryckiego - powołanie w MRPiPS Departamentu Polityki Senioralnej oraz opracowanie wspomnianych już założeń długofalowej polityki senioralnej. Poinformował też o trwających pracach nad przygotowaniem informacji o sytuacji osób starszych, zgodnie z ustawą z dnia 11 września 2015 r. o osobach starszych, oraz nad sprawozdaniem dla grupy roboczej ds. starzenia się społeczeństw działającej z ramienia Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ.

Jak informuje biuro RPO, rzecznik "z zadowoleniem odnotowuje zidentyfikowaną potrzebę łączenia polityki senioralnej z innymi politykami z obszaru gospodarki, kultury, sportu, które mogą i powinny wspierać seniorów". Według RPO aspekt ten warto uwzględnić opracowując całościową strategię w zakresie polityki senioralnej, której nadal brakuje.

Rzecznik zaznacza, że problematyka ochrony praw osób starszych nadal będzie znajdować się w centrum zainteresowania RPO, a dyskusja nt. projektowanej konwencji o prawach osób starszych będzie kontynuowana.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR