MRPiPS: w budżecie nie ma pieniędzy na emerytury stażowe

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   09 czerwca 2016 12:03


MRPiPS: w budżecie nie ma pieniędzy na emerytury stażowe Stanisław Szwed z MRPiPS twierdzi, że budżet nie ma środków na emerytury stażowe. Na zdj. Stanisław Szwed, sekretarz stanu w MRPiPS. Fot. MRPiPS

Sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną mówi wprost, że w tegorocznym budżecie nie ma pieniędzy na realizację związkowego postulatu, aby osoby, które przepracowały 35 lub 40 lat, miały prawo do wcześniejszego świadczenia.

Dodaje, że w przyszłym roku sytuacja może być podobna.

Największe centrale związkowe domagają się dopisania do ustawy prezydenckiej obniżającej wiek emerytalny przepisów, które umożliwiłyby przechodzenie na wcześniejsze świadczenia osobom z długim stażem pracy: w przypadku kobiet byłoby to 35 lat, a mężczyzn - 40.

Zdaniem strony rządowej propozycja emerytur stażowych złożona przez związki jest powodem tego, że przedłużają się prace nad projektem prezydenckim. 

Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ argumentuje, że osoby pracujące 40 lat powinny mieć możliwość przejścia na emeryturę, bowiem już zgromadziły na koncie w ZUS środki wystarczające na wypłatę świadczeń, zaś pracownikom zatrudnionym w ciężkich warunkach szczególnie należy się rekompensata za utratę zdrowia.

Posłanka PiS Beata Mazurek, przewodnicząca sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny oraz poseł PiS Jan Mosiński, przewodniczący podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu prezydenckiego winą za opóźnienia obarczają ZUS i chcą sprawdzić, dlaczego Zakład potrzebuje aż dziewięciu miesięcy na przygotowanie systemu komputerowego do wypłat emerytur. Zdaniem Wojciecha Andrusiewicza, rzecznika prasowego instytucji, takie terminy nie są niczym nadzwyczajnym.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR