MRPiPS wspólnie z ZUS i Pocztą Polską będzie poprawiać bezpieczeństwo seniorów

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   31 stycznia 2017 11:00


MRPiPS wspólnie z ZUS i Pocztą Polską będzie poprawiać bezpieczeństwo seniorów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej podpisało porozumienie z ZUS i Pocztą Polską w sprawie współpracy przy realizacji kampanii informacyjnej „Bezpieczny i Aktywny Senior“. Jej celem jest uchronienie osób starszych m.in. przed oszustwami i przemocą.

Dzięki podpisanemu we wtorek (31 stycznia) porozumieniu do osób starszych mają dotrzeć materiały informacyjne przygotowane w ramach uruchomionej w grudniu kampanii "Bezpieczny i Aktywny senior". Materiały te mają pomóc np. w odpowiedzialnym wyborze domu opieki, a także informują o prawach konsumenta i wskazują, gdzie szukać porady prawnej.

Priorytetowym celem kampanii jest poprawa bezpieczeństwa osób starszych i podniesienie świadomości społecznej w tym obszarze. Chodzi m.in. o uchronienie osób starszych przed przestępstwami, takimi jak oszustwa, wyłudzenia pieniędzy, nieuczciwe praktyki przedsiębiorców, nadużycia w prywatnych placówkach całodobowego pobytu, przemoc oraz dyskryminacja ze względu na wiek.

- Nawet najszczelniejsze regulacje prawne nie będą wystarczające, jeżeli działania takie nie staną się społecznie nieakceptowalne oraz silnie stygmatyzowane - podkreśla minister Elżbieta Rafalska. - Ważne jest także uświadomienie seniorom, z jakimi zagrożeniami mogą się zetknąć oraz gdzie szukać pomocy - dodaje.

Drugim priorytetowym obszarem kampanii jest szeroko rozumiana aktywność seniorów - zawodowa, społeczna, sportowa, edukacyjna, kulturalna i rekreacyjna. Resort rodziny przypomina, że prowadzenie aktywnego i zdrowego stylu życia znacznie poprawia stan zdrowia oraz wydłuża okres samodzielności osób starszych.

Z badań prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że jedynie co czwarta osoba po ukończeniu 60. roku życia uczestniczy w zajęciach sportowych lub rekreacji ruchowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR