MS: miliard złotych na bezpłatną pomoc prawną po 75 r.ż.
Autor: Maria Krzos/Rynek Seniora   09 kwietnia 2015 10:33

Osoby powyżej 75 roku życia, kombatanci oraz osoby represjonowane to grupy, które będą miały prawo do nieodpłatnej pomocy prawnej niezależnie od tego, czy posiadają uprawnienia do otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej - wynika z projektu ustawy o nieodpłatnej pomocy, informacji oraz edukacji prawnej społeczeństwa.

Projektem przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości zajął się już rząd. - Podczas ostatniego posiedzenia Rady Ministrów swoje uwagi do dokumentu zgłosił minister finansów - powiedział podczas posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Senioralnej wiceminister sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn. - Nie dotyczyły one wysokości środków przeznaczonych na realizację tej ustawy. 

Jak powiedział Węgrzyn, Ministerstwo Sprawiedliwości chce jak najszybciej wprowadzić do projektu zgłoszone uwagi, tak, by Rada Ministrów mogła się nim zająć już podczas najbliższych posiedzeń. Dzięki temu ustawa mogłaby szybko trafić do sejmu i zostać uchwalona jeszcze przed wakacjami.

Projekt przewiduje, że ustawa zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. Na realizację wszystkich jej zapisów w latach 2016-2025 przewidziano 1 mld 79 mln zł.

W całym kraju ma powstać ponad 1500 punktów darmowej pomocy prawnej, zorganizowanych na poziomie powiatowym. Jeżeli powiat liczy mniej niż 50 tys. mieszkańców, to w takim powiecie będą przynajmniej dwa punkty; jeżeli zaś jest więcej mieszkańców, tych punktów będzie odpowiednio więcej na każde kolejne rozpoczynające się 25 tys. mieszkańców.

Dla kogo i jaka pomoc
- Zmiany, które wprowadza ten dokument opierają się na trzech filarach - poinformował wiceminister Węgrzyn. - Pierwszy zakłada stworzenie punktów nieodpłatnej pomocy prawnej. Udzielana tam pomoc obejmować będzie osoby wymienione w ustawie o pomocy społecznej, osoby powyżej 75 r. ż., niezależnie od wysokości dochodów.

- Prawo do nieodpłatnego wsparcia będą mieli również m.in. kombatanci, weterani, a także, które z przyczyn losowych znalazły się w trudnej sytuacji życiowej - dodaje Węgrzyn.

Porad w punktach maja udzielać wyłącznie adwokaci oraz radcowie prawni. Będą udzielać informacji o obowiązujących przepisach, prawach, ale także obowiązkach osób zgłaszających się po poradę. Mają także pomagać w pisaniu pism (np. wniosków o wszczęcie postępowania sądowego i administracyjnego czy też wniosku o zwolnienie z opłat).

Zgłoszone przez Ministerstwo Finansów uwagi dotyczą właśnie rozważenia ewentualności rozszerzenia grupy osób mogących udzielać porad, tak aby obok adwokatów i radców prawnych były to także "osoby fizyczne posiadające wykształcenie prawnicze". Odnoszą się także do kwestii ustalenia w rozporządzeniu kwoty bazowej będącej podstawą do wyliczenia dotacji na 2016 r. przeznaczonej na finansowanie pomocy.

Ustawa zakłada, że pomoc ma być udzielana poza siedzibą kancelarii, za zapewnienie odpowiednich lokali odpowiadać będą samorządy. Porady mają być udzielanie minimum przez kilka godzin dziennie, przez 5 dni w tygodniu.

Drugi filar wskazany przez Węgrzyna dotyczy informacji prawnej. Będzie ona udzielana w wojewódzkich centrach informacji prawnej powoływanych przez wojewodów. Prowadzenie centrów wojewodowie mają powierzać organizacjom pozarządowym mającym status organizacji pożytku publicznego (będą je wyłaniać w konkursach). Dla dzwoniących infolinia ma być bezpłatna.

-  Trzeci filar to edukacja prawna - tłumaczył Węgrzyn.  - Inicjatywy podejmowane w ramach nowych przepisów mają być rozszerzeniem i uzupełnieniem działań, które już w tej chwili podejmowane są m.in. przez ministerstwo sprawiedliwości. Edukacja prawna ma być rozszerzona na osoby dorosłe i seniorów. 

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.