MSWiA: Rad Seniorów w dalszym ciągu jest niewiele

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   24 listopada 2017 10:27


MSWiA: Rad Seniorów w dalszym ciągu jest niewiele Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W czerwcu tego roku na prawie 2,5 tys. gmin w Polsce funkcjonowało 290 gminnych Rad Seniorów. To ok. 50 proc. wzrost w stosunku do początku poprzedniego roku - podało w czwartek (23 listopada) MSWiA. Ministerstwo przyznaje, że rad w dalszym ciągu jest niewiele, ale przewiduje, że będzie ich przybywać.

Zadaniem Rad Seniorów jest m.in. aktywizowanie osób starszych i proponowanie korzystnych dla nich inicjatyw. Rady zyskały umocowanie prawne w 2013 r., wraz z nowelizacją ustawy o samorządzie gminnym, która zachęca do ich powoływania, promowania solidarności międzypokoleniowej oraz tworzenia warunków do aktywności obywatelskiej osób starszych.

Informacje szefa MSWiA na temat funkcjonowania Rad Seniorów przedstawił w czwartek na wspólnym posiedzeniu sejmowych komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Polityki Senioralnej dyrektor departamentu administracji publicznej w MSWiA Andrzej Trzęsior.

Z danych pochodzących od wojewodów wynika, że w czerwcu tego roku w Polsce funkcjonowało 290 gminnych Rad Seniorów. Jak przyznał Trzęsior, liczba Rad Seniorów nie jest duża. Zwrócił jednak uwagę, że rady mogą być tworzone od niespełna czterech lat; obecna sytuacja przedstawia się lepiej w porównaniu do początku 2016 roku. Wtedy w Polsce funkcjonowało 200 Rad Seniorów.

Trzęsior przypomniał, że społeczeństwo polskie "starzeje się w sposób dramatyczny i będzie się starzało coraz bardziej", a co za tym idzie problematyka seniorów będzie coraz bardziej istotna z punktu widzenia funkcjonowania gmin.

- Ja myślę, że w następnych latach w coraz większej licznie gmin rady będą powstawały. Tak jak powiedziałem tematyka dotycząca seniorów staje się coraz bardziej istotna. Seniorzy to są również wyborcy i myślę, że z punktu widzenia władz gminnych jest ważne, aby również ta część mieszkańców miała zaspokojone swoje potrzeby.

Według prognoz Eurostatu do roku 2060 liczba mieszkańców Polski zmniejszy się do 33,2 mln, z czego aż 33 proc. będą stanowiły osoby powyżej 65 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR