Musimy sprawić, by miasta były przyjazne seniorom

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Gazeta Wyborcza Katowice/Rynek Seniora   02 października 2015 10:38


Musimy sprawić, by miasta były przyjazne seniorom W Katowicach przykładem miejsca, które powstało głównie z myślą o seniorach jest Enklawa Kryształowa. Fot. Wizualizacja, Millenium Inwestycje

Aby miasto stało się przyjazne starszym, nie wystarczy wybudować placyku z ławeczką czy zainstalować windy. Działania muszą być kompleksowe - uważają architektki z Katowic.

Agnieszka Labus, adiunkt w Katedrze Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Politechniki Śląskiej oraz Agata Twardoch, adiunkt w tej samej katedrze i współwłaścicielka gliwickiej pracowni architektonicznej 44STO wyjaśniają, że myślenie o architekturze przyjaznej seniorom dotyka co najmniej dwóch obszarów - przestrzeni miejskiej i budynków użyteczności publicznej, a także mieszkań i domów prywatnych.  

Ich zdaniem, aby spójne działania na rzecz seniorów były możliwe, potrzebne są rzetelne badania definiujące ich potrzeby. Ważne jest planowanie zarówno przy dużych inwestycjach, jak i przy zupełnie prozaicznych sprawach w rodzaju dostępności toalet.

Jako przykład rozwiązań nieprzyjaznych seniorom w obszarze przestrzeni miejskiej podają nowy rynek w Katowicach. Brakuje na nim ławek z oparciem i zacisznego zakątka, w którym można byłoby przysiąść, odpocząć, popatrzyć na przechodniów.

Jeśli chodzi o budownictwo indywidualne, jako przykład ciekawego rozwiązania wskazują cohousing senioralny (grupa seniorów zamieszkuje wspólnie).

Domy i mieszkania dla takich grup budowane są zarówno na sprzedaż, jak i do wynajęcia, co pozwala skorzystać z takiego rozwiązania także mniej zamożnym.

Więcej: www.katowice.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.