Muzykoterapia jest dobra dla seniorów

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   26 października 2015 09:25


Muzykoterapia jest dobra dla seniorów W Filharmonii Śląskiej w Katowicach ruszył program "Muzykoterapia dla seniorów". Fot. Fotolia

Terapia z wykorzystaniem muzyki może przyczynić się do poprawy pamięci, koncentracji i samopoczucia. Dzięki muzykoterapii seniorzy mogą też polepszyć swoją sprawność ruchową - przekonuje Sara Knapik-Szweda z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

W Filharmonii Śląskiej w Katowicach ruszył właśnie program „Muzykoterapia dla seniorów”. Jest to cykl ośmiu comiesięcznych spotkań skierowanych do osób starszych.

Jak powiedziała PAP Knapik-Szweda muzykoterapia dla osób starszych może składać się z kilku elementów, dostosowanych do grupy i jej możliwości. Są to m.in. słuchanie muzyki, improwizacja i komponowanie.

Terapia poprzez muzykę ma przede wszystkim wydobyć z jej uczestników emocje. - Czasem osoby starsze nie potrafią sobie poradzić ze zmianami fizycznymi i psychicznymi, jakie w nich zachodzą. Te zajęcia pozwolą im odreagować i wydobyć z siebie te skumulowane emocje - wyjaśniła Knapik-Szweda.

Jej zdaniem ta metoda terapii jest potrzebna osobom starszym, ponieważ m.in. poprawia ich samoocenę, samopoczucie oraz angażuje ich do wysiłku umysłowego i fizycznego.

Swoją pamięć seniorzy mogą poprawić m.in. poprzez wykonywanie znanych i lubianych przez nich melodii. Muzykoterapeutka podkreśliła, że chętnie śpiewane przez uczestników terapii piosenki z ich młodzieńczych lat przypominają im konkretne wydarzenia z przeszłości; jest to tzw. muzykoterapia reminiscencyjna. Metoda ćwiczenia pamięci za pomocą muzycznych skojarzeń wykorzystywana jest także w pracy z osobami z demencją czy chorobą Alzheimera.

Uczestnicy terapii mogą też polepszyć swoją koordynację ruchową i sprawność fizyczną m.in. dzięki grze na instrumentach perkusyjnych, improwizacji ruchowej lub rytmicznemu wykonywaniu ćwiczeń. - Muzykoterapia wpływa też na mowę. Mięśnie twarzy u osób starszych wiotczeją, więc aparat artykulacji nie działa tak sprawnie, jak wcześniej. Jednak, jak pokazują badania, muzyka i śpiew pozytywnie wpływają na płynność mówienia, lepiej niż sama rozmowa bez towarzyszenia muzyki" - powiedziała Knapik-Szweda.

Kolejny element terapii to komponowanie własnych utworów. W ramach zajęć seniorzy muszą - z pomocą terapeutów - stworzyć melodię, tekst oraz tytuł piosenki. Ma to m.in. rozwinąć ich kreatywność i poprawić samoocenę. - Często osoby starsze czują się zależne od innych, a tutaj pokazujemy im, że sami mogą stworzyć wyjątkowy materiał w postaci piosenki czy utworu muzycznego. Uczestnicy są dumni, gdy mogą wyrazić siebie w inny sposób niż na co dzień - zaznaczyła Knapik-Szweda podkreślając, że w terapii istotna jest również integracja między seniorami.

Muzykoterapuetka dodała, że uczestnicy podczas zajęć słuchają różnych rodzajów muzyki, w zależności od ich preferencji i samopoczucia. Knapik-Szweda przypomniała też, że w zależności od gatunku muzyka może zarówno pobudzić, zmotywować, jak i zrelaksować czy odprężyć. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.