Na debiut reżyserski nigdy nie jest za późno
Autor: Rynek Seniora   04 grudnia 2015 16:27

Piętnaście krótkometrażowych filmów autorstwa warszawskich seniorów będzie można zobaczyć podczas dwóch grudniowych pokazów specjalnych w Kinie Muranów.

To już czwarty raz, kiedy najstarsi mieszkańcy stolicy stanęli za kamerą. Tegoroczna edycja projektu, organizowanego przez Pracownię Filmową „Cotopaxi”, odbywa się pod hasłem: „Późne debiuty: Akademia”. W warsztatach wzięło udział 50 seniorów z warszawskiego Śródmieścia, Targówka i Mokotowa, którzy przez ostatnie miesiące pracowali w kilkuosobowych zespołach.

Zadaniem każdej z grup było zrealizowanie krótkometrażowego filmu z wykorzystaniem techniki wideo uczestniczącego. Dzięki pomocy animatorów kultury, uczestnicy nauczyli się podstaw technicznych i poznali tajniki tworzenia filmu. Efekty tych prac będzie można obejrzeć w Kinie Muranów podczas pokazów: premierowego: 18 grudnia i specjalnego: 22 grudnia o godzinie 17:30. Wstęp wolny.

Seniorzy mieli całkowitą swobodę w realizacji swych produkcji: - Jednym z najważniejszych elementów techniki wideo uczestniczącego jest pozostawienie wolności co do tematów, formy czy gatunku filmowego - wolność w ekspresji twórczej jest dla nas wartością nadrzędną - zauważa Łukasz Szewczyk z Pracowni Filmowej „Cotopaxi”.

Uczestnicy w poszukiwaniu inspiracji posiłkowali się głównie własnym otoczeniem, gdyż to właśnie codzienne sprawy skupiają najwięcej emocji i refleksji. Widzowie będą mieli okazje zobaczyć filmy prezentujące różne aspekty życia współczesnych seniorów, w tym m.in. losy włoskich muzyków będących wolontariuszami w hospicjum onkologicznym, historię dwóch przedstawicieli odmiennych pokoleń próbujących odnaleźć swoje miejsce w Polsce - kraju przodków, a także opowieść kilkorga bohaterów, którzy w dojrzałym wieku odkrywają, że łączą ich żydowskie korzenie.

Co ważne, wiek w żadnym wypadku nie stanowi przeszkody w nauce obsługi sprzętu: - Nasze warsztaty są tak przemyślane, żeby absolutnie każdy mógł nauczyć się, przynajmniej w podstawowym stopniu, realizować filmy. Nawet jeżeli uczestnicy nigdy nie mieli do czynienia z aparatami fotograficznymi czy kamerami, mogą wziąć udział w projekcie i cieszyć się ze wspólnej pracy i powstałych filmów – podsumowuje Szewczyk.

Działający od czterech lat cykl projektów „Późne debiuty”, prowadzony przez Pracownię Filmową „Cotopaxi” jest współfinansowany w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.