"Na policjanta" wyłudzili m.in. obraz Kossaka. Policja rozbiła grupę

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   18 listopada 2016 11:33


"Na policjanta" wyłudzili m.in. obraz Kossaka. Policja rozbiła grupę Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Trzech mężczyzn w wieku 22, 27 i 36 lat, podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej metodą "na policjanta", trafiło do aresztu na trzy miesiące. Według śledczych, wartość ich wyłudzeń mogła wynieść 1,2 mln zł, a przestępcy działali rok. Grozi im do 12 lat więzienia.

Poinformował o tym w czwartek (17 listopada) PAP rzecznik łódzkiej prokuratury Krzysztof Kopania. Grupę rozbili policjanci z Komendy Wojewódzkiej w Łodzi. Do zatrzymania podejrzanych doszło w Łodzi i Aleksandrowie Łódzkim.

Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, grupa działała od stycznia 2015 r. do stycznia 2016 r. W tym czasie jej członkowie telefonowali do wytypowanych osób (przeważnie starszych), mówiąc, że są policjantami i potrzebują pomocy w ujęciu przestępców, którzy mieli wyłudzać pieniądze. Twierdzili m.in., że doszło do sprzeniewierzenia pieniędzy klientów banku, a w aferę są zamieszani pracownicy tych placówek. Dlatego też - przekonywali - dla własnego bezpieczeństwa powinni wycofać pieniądze z banku i przekazać je policji.

Podejrzani wyłudzali jednorazowo od kilku do kilkudziesięciu tysięcy zł. Prosili też o wartościowe przedmioty, w tym dzieła sztuki. Jak ustalono, jedna pokrzywdzonych osób przekazała im obraz Kossaka o wartości 80 tys. zł oraz 40 tys. zł.

Grupę nadzorował najstarszy z zatrzymanych mężczyzn, a rola pozostałych sprowadzała się do odbierania od pokrzywdzonych pieniędzy i innych wyłudzanych przedmiotów. Uzyskane w ten sposób pieniądze i kosztowności były dzielone pomiędzy członków grupy lub wywożone za granicę. Szacuje się, że podejrzani mogli wyłudzić kosztowności i pieniądze warte w sumie nawet 1,2 mln złotych.

Podejrzanym grozi do 12 lat więzienia.

Śledczy informują, że postępowanie ma charakter rozwojowy. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR