Na Pomorzu społeczeństwo starzeje się szybciej niż oczekiwano. Co trzeba robić?
Autor: PAP/Rynek Seniora   10 listopada 2015 09:29

Na Pomorzu w bardzo krótkiej perspektywie liczba osób w wieku przedprodukcyjnym będzie mniejsza niż liczba osób w wieku poprodukcyjnym. Starzenie się społeczeństwa dzieje się bardzo szybko i to ostatni sygnał, żeby podjąć bardziej zdecydowane działania, bo za kilka lat będzie już za późno - mówią eksperci.

W poniedziałek (9 listopada) w Gdańsku podczas konferencji "Starzenie się społeczeństwa wyzwaniem dla pomorskich samorządów" zaprezentowano wyniki badań sytuacji demograficznej dla 119 pomorskich gmin (z wyłączeniem Gdańska, Gdyni, Sopotu i Słupska) oraz koncepcję systemu opieki nad osobami starszymi w województwie.

Dr Ewa Lechman z Politechniki Gdańskiej wyjaśniła, że dla każdej ze 119 pomorskich gmin została wykonana analiza trendów demograficznych. Podała, że "na Pomorzu w bardzo krótkiej perspektywie czasowej liczba osób w wieku przedprodukcyjnym będzie mniejsza niż liczba osób w wieku poprodukcyjnym".

To ostatni moment na działania
Poinformowała, że w Pomorskiem w latach 1995-2014 najsilniejsze zmiany odnotowano w grupie osób w wieku przedprodukcyjnym; w tej grupie ubyło ponad 175 tys. osób (o 28 proc.), podczas gdy w grupach osób w wieku produkcyjnym i poprodukcyjnym - odnotowano wzrost liczebności. Największy, bo ponad 58 proc. wzrost zanotowano w grupie osób w wieku poprodukcyjnym (wzrost o ponad 150 tys. osób).

Podała, że rocznie liczba osób w wieku poprodukcyjnym wzrasta o 2,5 proc., a liczba osób w wieku przedprodukcyjnym - maleje o ok. 2 proc. - To jest bardzo wysokie tempo zmian demograficznych - podkreśliła. Zaznaczyła, że w bardzo wielu gminach zanotowano zdecydowany wzrost osób powyżej 85. roku życia; średnio w województwie o 7 proc., a w niektórych gminach o kilkanaście procent. W okresie 2005-2014 liczba osób w wieku 85 lat i więcej podwoiła się.

- Starzenie się społeczeństwa nie jest tylko hasłem, ale to faktycznie się dzieje i to się dzieje bardzo szybko i to jest ostatni sygnał, żeby podjąć bardziej zdecydowane działania, bo za kilka lat będzie już za późno - powiedziała.

Młody pracownik będzie dobrem rzadkim na rynku
Powołany niedawno pełnomocnik marszałka województwa ds. Polityki Senioralnej, Tadeusz Adamejtis przyznał, że wcześniej oceniano, że zmiany demograficzne w Pomorskiem zachodzą wolniej niż wykazały to badania. Ocenił, że "to stawia duże wyzwania przed gminami organizującymi opiekę nad osobami starszymi, ale też przed przedsiębiorcami generującymi ożywienie gospodarcze".

Uważa, że jako pierwsze pojawią się problemy na rynku pracy a zasób ludzi w wieku produkcyjnym będzie wyraźnie starszy niż obecnie. Powołując się na ekspertów powiedział, że "młody pracownik będzie dobrem rzadkim na rynku i trzeba będzie korzystać z pracy osób starszych". - Trzeba się będzie tego nauczyć żeby w maksymalny sposób wykorzystać zasoby pracy w starszym wieku - dodał. Zauważył, że w niektórych gminach tzw. srebrna gospodarka mogłyby stać się dla nich szansą na stworzenie nowych miejsc pracy.

Powiedział, że samorząd województwa w porozumieniu z gminami pracuje obecnie nad szczegółową polityką senioralną.

Opieka - domowa, aktywizacja - w społecznościach lokalnych
Wicemarszałek województwa, Krzysztof Trawicki podał, że obecnie osoby starsze stanowią ok. 20 proc. populacji gmin. Zapowiedział, że w ramach Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej we współpracy z gminami samorząd województwa zamierza wykonać badanie oczekiwań i potrzeb osób starszych. Kolejnym etapem ma być opracowanie modelowego systemu opieki senioralnej, adekwatnego do potrzeb i możliwości.

Dr inż. Anita Richert-Kaźmierska z Politechniki Gdańskiej powiedziała, że opracowana na podstawie wykonanych badań koncepcja systemu opieki nad osobami starszymi zakłada, że miejscem najbardziej przyjaznym osobie starszej jest środowisko domowe. Koncepcja zakłada też prowadzenie profilaktyki i bieżącego monitoringu stanu zdrowia osoby starszej i proponowane jest realne włączenie osoby starszej w życie społeczności lokalnych.

Koncepcja zakłada też, że starzenie się będzie traktowane jako wyzwanie dające nowe możliwości, a nie jako problem. - To nie chodzi o zorganizowanie raz na jakiś czas potańcówki, ale np. o to, żeby był podjazd dla wózków inwalidzkich czy duże litery w urzędzie - tłumaczyła dr Richert-Kaźmierska.

Wsparciem teleopieka i telemedycyna
W ramach tzw. srebrnej gospodarki proponuje się aktywność zawodową i przedsiębiorczość osób po 60. roku życia oraz wsparcie lokalnych przedsiębiorstw "60+ friendly".

Wiceprzewodniczący oddziału gdańskiego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego Krzysztof Michał Bruski podał, że Pomorskie należy do czołówki w kraju pod względem wykorzystania nowoczesnych technologii w zakresie teleopieki i telemedycyny. Poinformował, że w powstającym Pomorskim Samorządowym Systemie Teleopieki Domowej uczestniczy ok. 20 gmin. - Każdego tygodnia przybywa tych gmin i Pomorskie jest liderem w kraju w tym zakresie - dodał. Dostęp do Systemu ma ok. 600 tys. mieszkańców Pomorskiego.

Badanie przeprowadzili naukowcy z Politechniki Gdańskiej i Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku, w ramach projektu realizowanego przez Fundację Promocji Inicjatyw Europejskich, w partnerstwie ze Związkiem Gmin Pomorskich zainicjowanego przez Urząd Marszałkowski woj. pomorskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR