
Wbrew wcześniejszym zapowiedziom resort sprawiedliwości dał zielone światło do wydłużenia wieku emerytalnego dla kobiet sędziów i prokuratorów do 65. roku życia. Zadeklarował jednak, że w przyszłości przedstawi projekt przepisów, które wyeliminują nierówne traktowanie tej grupy zawodowej.
- Żeby nie blokować uchwalania ustawy, nie zgłaszamy poprawki - stwierdził na posiedzeniu komisji senackiej wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Nie sprecyzował jednak, kiedy ogłosi propozycje zmian dostosowujących uprawnienia emerytalne kobiet sędziów i prokuratorów do tych, którymi cieszą się pozostałe ubezpieczone.
Tymczasem zaledwie dzień wcześniej inny wiceminister Łukasz Piebiak powiedział, że resort podczas prac w Senacie zaproponuje obniżenie wieku przechodzenia w stan spoczynku do 60 lat, aby usunąć „niedopatrzenie legislacyjne”.
Prezydencki projekt ustawy o rentach i emeryturach przewiduje, że kobiety będą mogły odejść z pracy po ukończeniu 60. roku życia, a mężczyźni - 65. Wyjątkiem od tej zasady są prawniczki pracujące w sądach i prokuraturach. One będą mogły przejść w stan spoczynku jak ich koledzy, czyli pięć lat później niż wszystkie inne kobiety.
To przeoczenie jest efektem poprawki zgłoszonej w czasie prac sejmowych przez samo Ministerstwo Sprawiedliwości.
Więcej: www.gazetaprawna.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych