Na uniwersytetach dla seniorów kształcą się głównie kobiety
Autor: MPiPS/Rynek Seniora   15 grudnia 2014 09:14

W Polsce działa już 500 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które skupiają ponad 150 tys. słuchaczy. W tym roku uniwersytety otrzymały 2,5 mln zł w ramach programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych przygotowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

- Uniwersytety Trzeciego Wieku to nie tylko miejsca, gdzie zdobywa się wiedzę. To przede wszystkim centra spotkań seniorów, którzy po przejściu na emeryturę są nadal aktywni i pełni pomysłów. Dzięki dofinansowaniu z ASOS uniwersytety mogą poszerzać ofertę i przyjmować coraz więcej osób – powiedział minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosianiak-Kamysz.

W ciągu ostatniej dekady powstało 500 Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Najwięcej z nich w woj. mazowieckim (73), małopolskim (49) i dolnośląskim (47).

W 2014 roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przekazało 2,5 mln zł Uniwersytetom Trzeciego Wieku w całej Polsce. 31 organizacji otrzymało średnio po 80 tys. zł. Wsparcia udzielono głównie Uniwersytetom w województwie: mazowieckim i małopolskim (po 9), pomorskim (6) oraz łódzkim (5).

- Początkowo nasz Uniwersytet liczył kilkanaście osób i działał przy Dziennym Domu Pobytu. Obecnie jest nas już 260 osób. Od 3 lat intensywnie się rozwijamy, głównie dzięki dotacjom. Prowadzimy wykłady na różne tematy: od literatury, historii sztuki i muzyki po prawo i ekonomię – powiedziała Ewelina Więckiewicz, z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nysie.W 2014 roku otrzymali ponad 26 tys. zł dotacji w ramach programu ASOS.

Liczba słuchaczy jednego Uniwersytetu to średnio 230 osób. Łącznie w zajęciach uczestniczy ok. 150 tys. osób. W większości są to kobiety, mężczyźni stanowią ok. 15 proc. Ponad połowa wszystkich słuchaczy to osoby pomiędzy 50. a 65. rokiem życia.

- Uniwersytet Trzeciego Wieku Szkoły Głównej Handlowej powstał w 2006 roku. Jako jeden z największych uniwersytetów tego typu realizujemy duże projekty o zasięgu ogólnopolskim – powiedziała Krystyna Lewkowicz, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W tym roku uniwersytet otrzymał 40 tys. zł dotacji w ramach programu ASOS.

- Dzięki dotacjom możemy realizować naukę w całym mieście. Organizujemy wykłady audytoryjne, specjalistyczne, zajęcia warsztatowe, kursy komputerowe, kursy języków obcych, zajęcia ruchowe czy zajęcia na basenie – powiedziała Mariola Pękala-Piekarska, wiceprezes Sądeckiego UTW. W ramach ASOS 2014 placówka otrzymała ponad 118 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.