Na warszawskiej Pradze powstanie wielopokoleniowy dom

POLITYKA SENIORALNA

Autor: wyborcza.pl/Rynek Seniora   06 kwietnia 2017 10:01


Na warszawskiej Pradze powstanie wielopokoleniowy dom Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Stołeczny ratusz chce inwestować w międzypokoleniowe domy ze wspólną przestrzenią społeczną, może nawet ze stołówką, gdzie mieszkają starsi i młodsi, biedni i bogatsi.

Z języka angielskiego wspólne zamieszkiwanie nazywa się cohousingiem. Władze Warszawy podchwyciły ten pomysł, stosowany też w USA, Danii i Szwecji. Ratusz chce elementy cohousingu wprowadzać np. w TBS-ach. Pierwszy taki dom ma powstać w opustoszałej, grożącej zawaleniem kamienicy przy Stalowej 29. Ma być gruntownie wyremontowana w ramach rewitalizacji Pragi.

Początkowo ta kamienica była planowana jako tylko senioralna, ale z czasem uznano, że będzie to budynek wielopokoleniowy. Na najwyższych kondygnacjach powstanie placówka opiekuńczo-wychowawcza, zamieszka tu 14 młodych ludzi. Na niższych piętrach będzie 12 mieszkań. Chodzi o to, by było to miejsce, gdzie ludzie mogą funkcjonować trochę jak poszerzona rodzina.

TBS Warszawa Południe jest głównym inwestorem. Najpewniej mieszkańcy będą najemcami długoterminowymi, a nie lokatorami komunalnymi. Czynsz będzie regulowany.

Kamienica ma być dostosowana do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Będzie winda, kontrastowe elementy na ścianach. Podobne rozwiązania mają być stosowane także w innych inwestycjach TBS. Np. w budynku, gdzie jest 100 mieszkań, około 10 proc. z nich jest przeznaczonych dla lokatorów, którzy potrzebują wsparcia. Pierwsi lokatorzy wprowadzą się na Stalową 29 w 2018 r.

Więcej: www.wyborcza.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR