Na wsi mieszka 2,5 miliona seniorów. Jakie zmiany szykuje dla nich rząd?
Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   30 września 2016 15:36

Według resortu rolnictwa spośród 7,5 mln Polaków po sześćdziesiątce więcej niż jedna trzecia, czyli ponad 2,5 mln, mieszka na terenach wiejskich. Emeryci i renciści pobierający świadczenia z KRUS nie należą do finansowych krezusów - w roku 2015 przeciętna emerytura z Kasy wyniosła 1209 zł i 81 gr, a renta 1027 zł i 93 gr. Rząd zamierza wspierać starszych mieszkańców wsi, ale spójność i konkretne terminy tych planów pozostawiają sporo do życzenia.

W drugiej połowie września, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiło informacje nt. sytuacji osób starszych w środowiskach wiejskich i pomysły na polepszenie tejże. Twarde dane i planowane działania zaprezentowała Ewa Markowska-Bzducha, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych i Oświaty Rolniczej w MRiRW.

Cienkie portfele rolników-emerytów
Zgodnie z informacją dyrektor Ewy Markowskiej-Bzduchy, liczba osób w wieku 60+ w Polsce, według stanu z 31 grudnia 2015 r., wynosiła 7,5 mln osób, z czego ponad 2,5 mln zamieszkiwało na terenach wiejskich.

- Kompleksową obsługę ubezpieczonych rolników i członków ich rodzin, dla których działalność rolnicza stanowi jedyne bądź podstawowe źródło utrzymania, w zakresie ubezpieczenia społecznego prowadzi Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Obecnie KRUS obsługuje ponad 1,3 mln ubezpieczonych i 1,2 mln świadczeniobiorców - referowała przedstawicielka resortu rolnictwa.

Poinformowała, że świadczenia emerytalno-rentowe w KRUS pobiera ponad milion osób w wieku 60 lat i więcej, w tym emeryturę 908 tys. osób, a rentę z tytułu niezdolności do pracy - ponad 92 tys. osób. - Dodatkowo 33 tys. 336 osób w wieku 55-59 lat pobiera tzw. wcześniejszą emeryturę - i są to wyłącznie kobiety - dodała.

- Przeciętne miesięczne świadczenie emerytalne w 2015 r. w KRUS wyniosło 1209 zł i 81 gr, a rentowe 1027 zł i 93 gr. KRUS wypłaca także przysługujące emerytom i rencistom dodatki, w tym m.in. dodatki pielęgnacyjne z tytułu 75 lat. Średnio miesięcznie pobiera je ponad 408 tys. osób. Z kolei dodatki z tytułu ukończenia stu lat pobiera 1008 osób - mówiła Ewa Markowska-Bzducha.

Stan zdrowia rolnika
Sprecyzowała, że średni okres pobierania świadczeń emerytalnych przez osoby, które ukończyły 60 lat, wyniósł 21 lat, przy czym dla kobiet 23 lata, a dla mężczyzn 18 lat. W przypadku rent rolniczych średni okres pobierania wyniósł 12 lat. Osób, które nie otrzymują świadczenia w pełnej wysokości z powodu niezaprzestania prowadzenia działalności rolniczej, jest 21 tys. 637.

- Z ogólnej liczby ponad 1,3 mln ubezpieczonych w KRUS ponad 84 tys. osób po ukończeniu 60 r.ż. nadal pozostaje w tym ubezpieczeniu, co stanowi 6,2 proc. Większość z tych osób jest związanych z gospodarstwem rolnym o powierzchni do pięciu hektarów przeliczeniowych, a 4393 osoby prowadzą dodatkowo pozarolniczą działalność gospodarczą - poinformowała dyrektor departamentu.

Przedstawicielka resortu rolnictwa przedstawiła także dane nt. stanu zdrowia osób 60+ pozostających w powiązaniu z systemem KRUS. Wynika z nich, że głównymi przyczynami przyznawania rent rolniczych z tytułu niezdolności do pracy są choroby układu krążenia, następnie choroby układu mięśniowo-szkieletowego i tkanki łącznej oraz nowotwory.

- Na rehabilitację leczniczą realizowaną przez KRUS w roku 2015 skierowanie otrzymało ponad 5 tys. osób w wieku 56+, w tym w wieku 56 do 65 lat - 5010 osób, oraz 23 mężczyzn w wieku pow. 65 r.ż. - podsumowała Ewa Markowska-Bzducha.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR