Na złe traktowanie ze względu na wiek narażeni są szczególnie chorzy, niepełnosprawni i ubożsi 75+
Autor: PAP/Rynek Seniora   25 listopada 2016 12:45

Ponad dwie piąte ankietowanych przez CBOS zetknęło się ze złym, lub gorszym niż innych, traktowaniem osób starszych, a co dziesiąty senior osobiście doświadczył takiego traktowania - wynika z najnowszych badań.

Według CBOS dyskryminacja ze względu na wiek najczęściej ujawnia się w miejscach publicznych: na ulicy, w sklepach, środkach komunikacji - 32 proc. badanych zadeklarowało, że dostrzegło taką sytuację.

Rzadziej widać to zjawisko w placówkach służby zdrowia (tu 21 proc. badanych zetknęło się z taką sytuacją), urzędach, bankach 12 proc.) oraz w przestrzeni prywatnej - w rodzinach (11 proc.).

Ogółem ponad dwie piąte respondentów (42 proc.) przyznało, że było świadkami niewłaściwego traktowania osób starszych w przynajmniej jednym z omawianych miejsc, w przestrzeni publicznej bądź prywatnej.

Strzeż się tych miejsc
CBOS zapytał też samych seniorów, czy i gdzie stykają się z dyskryminacją ze względu na wiek (grupę 587 osób w wieku 60 plus). Jak wynika z ich deklaracji, podobnie jak było to w przypadku obserwacji osób młodszych, relatywnie najczęściej zjawisko to występuje w miejscach publicznych - na ulicy, w sklepie, w środkach komunikacji (18 proc. z nich było świadkami takiej sytuacji, a 3 proc. osobiście doświadczyło takiego traktowania).

Seniorzy rzadziej spotykali się z tego typu sytuacjami w placówkach służby zdrowia (11 proc. z nich było świadkami takiej sytuacji, a 5 proc. osobiście doświadczyło takiego traktowania) oraz w urzędach, w bankach (6 proc. z nich było świadkami takiej sytuacji, a 3 proc. osobiście doświadczyło takiego traktowania). Złego lub gorszego traktowania w rodzinie doświadczyło 2 proc. seniorów, a 6 proc. było świadkami takiej sytuacji. Ogółem co dziesiąty senior (10 proc.) doświadczył osobiście złego lub gorszego traktowania, a co czwarty (26 proc.) był świadkiem takiej sytuacji.

Według CBOS na złe lub gorsze traktowanie narażeni są przede wszystkim seniorzy źle oceniający swój stan zdrowia, chorzy, niepełnosprawni i najstarsi - zauważalną cezurą jest wiek 75 lat.

"Badani, którzy przekroczyli 75 rok życia, wyraźnie częściej niż młodsi deklarują, że doświadczyli gorszego traktowania w różnego rodzaju sytuacjach" - wskazuje CBOS.

Bogatsi nie doświadczają dyskryminacji
Czynnikiem różnicującym doświadczanie dyskryminacji jest też położenie materialne seniorów - najrzadziej na złe traktowanie uskarżali się ankietowani zadowoleni z warunków materialnych swoich gospodarstw domowych.

Z kolei zauważanie dyskryminacji osób starszych zależne jest przede wszystkim od wielkości miejscowości zamieszkania - o dostrzeganiu złego lub gorszego traktowania seniorów częściej mówili badani mieszkający w większych miejscowościach.

Jak przypomina CBOS "z prognoz demograficznych wynika, że odsetek osób starszych w naszym społeczeństwie będzie wciąż wzrastał. Obecnie już więcej niż co piątego mieszkańca Polski można zaliczyć do grona seniorów (przyjmując za próg starości wiek 60 lat), a - zgodnie z przewidywaniami GUS - w roku 2040 więcej niż co trzeci Polak będzie w wieku 60+, natomiast w 2050 roku do tej grupy będzie należało czterech na dziesięciu mieszkańców naszego kraju".

Dane o dyskryminacji seniorów CBOS podał na postawie dwóch sondaży "Aktualne problemy i wydarzenia", które przeprowadzono w dniach: 17-25 sierpnia 2016 r. na próbie 1033 osób oraz w dniach 30 czerwca - 7 lipca 2016 r. (próba 983 osoby). Oba badania przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo, na reprezentatywnych próbach losowych dorosłych mieszkańców Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR