Nagroda RPO dla Marka Wysockiego. Projektuje wielopokoleniowe miasta

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   17 listopada 2017 11:13


Nagroda RPO dla Marka Wysockiego. Projektuje wielopokoleniowe miasta Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dr hab. Marek Wysocki, architekt i społecznik, otrzymał w czwartek (16 listopada) we Wrocławiu Nagrodę Rzecznika Praw Obywatelskich im. doktora Macieja Lisa. Nagroda jest wręczana osobom szczególnie zaangażowanym w działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Wysocki podkreślił, że celem jego działalności jest budowanie miast dostępnych dla wszystkich.

- Chodzi o to, by budować miasta, które będą wielopokoleniowe, (...) np. projektując nowe przestrzenie w Gdyni, staramy się, aby co 150, 200 metrów był miejsca odpoczynku dla osób starszych - mówił profesor.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar powiedział, że prof. Wysocki łączy wielką pasję naukową ze społecznym zaangażowaniem.

- Promuje on najlepsze standardy, jeśli chodzi o pomoc osobom niepełnosprawnym, świetnie też współpracuje z rzecznikiem praw obywatelskich. (...) Prof. Wysocki tworzy rozwiązania systemowe w architekturze, które pomagają wszystkim - mówił Bodnar.

Marek Wysocki to naukowiec i społecznik działający na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością. Jest dyrektorem Centrum Projektowania Uniwersalnego, profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej i członkiem Komisji Ekspertów ds. Osób Niepełnosprawnych przy RPO, a także autorem ponad 70 publikacji dotyczących projektowania dla wszystkich i audytorem dostępności obiektów i przestrzeni publicznych. Opracował m.in. poradnik RPO pt. "Przestrzeń publiczna przyjazna seniorom".

Naukowiec jest też twórcą programów edukacyjnych dla studentów, uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Opracował Standardy Dostępności przestrzeni publicznych i konsekwentnie prowadzi działania na rzecz ich wdrożenia w samorządach lokalnych. Za popularyzowanie idei projektowania uniwersalnego został nagrodzony Medalem "Gdynia bez Barier".

Nagrodę im. doktora Macieja Lisa ustanowił rzecznik praw obywatelskich, aby uhonorować pamięć Macieja Lisa - Pełnomocnika Terenowego RPO we Wrocławiu, który zmarł w kwietniu 2015 r. Jest przyznawana za szczególne osiągnięcia w dziedzinie obrony praw i interesów osób z niepełnosprawnościami. Pierwszą osobą, która otrzymała to wyróżnienie, był poseł Sławomir Piechota.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR