Najlepsza lokalizacja do zamieszkania według seniorów to...

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Rynek Seniora   12 lipca 2016 13:32


Najlepsza lokalizacja do zamieszkania według seniorów to... Seniorzy łamią stereotypy o sobie samych. Fot. materiały prasowe

Najlepsza lokalizacja do zamieszkania według seniorów jest różna w zależności do wieku: młodsi seniorzy (60–70 lat) wskazują na lokalizacje poza ścisłym centrum oraz za miastem, starsi (tj. powyżej 70 r.ż.) - zdecydowanie wybierają centrum miasta.

Takie wyniki wskazało badania ankietowe przeprowadzone przez Senior Apartments podczas tegorocznej Parady Seniorów.

-  Ciekawe są najczęściej wskazywane ulubione sposoby spędzania wolnego czasu – pokazują one, że seniorzy nie wchodzą w stereotypowy model „spokojnego życia na emeryturze”, tylko żyją zgodnie z własnymi preferencjami - mówi Rafał Kunicki, prezes Senior Apartments.

- Jako istotne blisko miejsca zamieszkania częściej niż opieka medyczna wskazywano dostęp do kultury, co wskazuje, że seniorzy nie oczekują medykalizacji ich życia. Różne są natomiast preferowane lokalizacje zamieszkania - część osób wskazuje ścisłe centrum miasta (podkreślając chęć korzystania z instytucji kulturalnych), część natomiast wybiera lokalizację za miastem - wskazuje.

Jako czynniki wpływające pozytywnie na podjęcie decyzji o zmianie miejsca zamieszkania seniorzy wskazali:

•        79 %  - zagrożenia wynikające z niedostosowania mieszkań  
•        76 %  - dostęp w miejscu zamieszkania do różnorodnych aktywności i instytucji kultury
•        70 %  - dostęp w miejscu zamieszkania do opieki medycznej  

Podsumowując - łatwy dostęp do lekarzy jest istotny, jednak jeszcze większe znaczenie ma możliwość korzystania i łatwego dostępu do instytucji kulturalnych i wydarzeń w mieście. Badani są świadomi, że niedostosowane mieszkania i brak nawet prostych udogodnień mogą stanowić zagrożenie w wieku senioralnym. Seniorzy w większości zdecydowanie odrzucają myśl o zamieszkaniu w domu opieki,  czy domu starców.

Preferowane sposoby spędzania wolnego czasu
Seniorzy łamią stereotypy o sobie samych. Nie chcą być traktowane jako osoby starsze, nie wskazują jako ulubionych form spędzania wolnego czasu np. grania w karty, uprawiania ogrodu, chodzenia do kościoła czy majsterkowania (te aktywności wskazało mniej niż 40% respondentów). Sami wskazują, że lubią współczesne aktywności takie jak: kino, teatr, restauracje, Uniwersytety Trzeciego Wieku, wystawy, wycieczki czy sport - wskazało je ponad 70 % ankietowanych.

Wyniki są zgodne z opinią Doktor Ewy Woydyłło-Osiatyńskiej, psychologa, która uważa, że „mentalność ludzi starszych zmienia się szybciej niż młodszych. Bo nie kto inny, tylko właśnie seniorzy coraz chętniej otwierają się na ciekawe życie, podczas gdy ich dzieci byłyby skłonne wpychać ich nadal do zapyziałej tradycji. Zamiast podziwiać starszych, jak uczęszczają na uniwersytety trzeciego wieku, uprawiają nordicwalking, nie opuszczają seansów w kinach lub spotykają się na odczytach w lokalnych bibliotekach, dorosłe córki i synowie wciąż byliby radzi zatrudniać ich bezterminowo jako wieloczynnościowe roboty do niańczenia wnuków i świadczeń pomocy domowej.”

Ankieta została przeprowadzona wśród uczestników Pikniku Pokoleń 26 czerwca 2016 w Warszawie (próba: 120 osób).

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.