Najstarsza astronautka na świecie po raz ósmy w otwartym kosmosiePAP/Rynek Seniora - 31 marca 2017 11:01


Amerykanka Peggy Whitson, najstarsza astronautka na świecie, w czwartek (30 marca) pobiła kolejny rekord jako kobieta z największą liczbą spacerów kosmicznych na koncie - poinformowała NASA. Whitson od listopada przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Po raz ósmy wychodząc w czwartek w przestrzeń kosmiczną, Whitson pobiła poprzedni rekord wyjść w kosmos, ustanowiony przez inną Amerykankę, Suni Williams. W trakcie tego spaceru łączny czas, jaki spędziła w przestrzeni kosmicznej, oddzielona od niej jedynie specjalnym skafandrem, przekroczył 50 godzin i 40 minut.

Do 57-letniej Whitson, biolog z wykształcenia, już teraz należy tytuł najstarszej astronautki na świecie. Dodatkowo, po planowanym na czerwiec powrocie na Ziemię z ISS, będzie też najdłużej przebywającym w kosmosie obywatelem Stanów Zjednoczonych.

W czwartek wraz z innym amerykańskim astronautą, Shane'em Kimbrough, podczas zaplanowanego na 6,5 godziny spaceru, Whitson wykonywała prace przygotowawcze przy stacji dokowania na module ISS Harmony, która w przyszłości ma posłużyć jako "miejsce parkowania" dla komercyjnych kapsuł załogowych. Z wnętrza stacji towarzyszył im Francuz Thomas Pesquet.

Kolejne wyjście w kosmos, z udziałem Kimborough i Pesqueta, planowane jest na 6 kwietnia. Na pokładzie ISS przebywają obecnie także rosyjscy kosmonauci - Andriej Borysenko, Siergiej Ryżikow i Oleg Nowicki.