Najstarszy student Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego ma... 87 lat
Autor: Katarzyna Rożko/Rynek Zdrowia   11 lutego 2015 11:12

Dwustu słuchaczy Medycznego Uniwersytetu Seniora na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w wieku powyżej 60. roku życia rozpoczęło drugi semestr zajęć. W czerwcu otrzymają dyplomy z rąk rektora uczelni.

Na początku był sukces Dziecięcego Uniwersytetu Medycznego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Potem przyszedł pomysł, by zaoferować coś osobom powyżej 60. roku życia.

I tak w roku akademickim 2013/2014 ruszył  Medyczny Uniwersytet Seniora - roczne studium z wykładami, ćwiczeniami i zajęciami na świeżym powietrzu. Z indeksem i uroczystym wręczeniem dyplomu, na poważnie.

Obecnie trwa II semestr 2. edycji MUS PUM. W 10 wykładach i warsztatach o tematyce medycznej i społecznej w roku akademickim uczestniczy 200 osób powyżej 60. roku życia. Najstarszy student ma 87 lat.

- Wśród studentów-seniorów są inżynierowie, ekonomiści, nauczyciele, sportowcy... Są też osoby, które nie miały w swoim życiu możliwości, by studiować. Dopiero teraz przeżywają pierwszy kontakt z życiem akademickim - wyjaśnia portalowi rynekseniora.pl Kinga Brandys, kierownik Biura Promocji i Informacji PUM, rzecznik prasowy uczelni i jedna z inicjatorek MUS PUM.

Na inauguracji roku akademickiego studenci -seniorzy otrzymują z rąk rektora indeksy, a podczas uroczystego absolutorium dyplom ukończenia MUS PUM.

- Zależało nam, żeby MUS miał akademicką oprawę, żeby był jak najbardziej na serio. Dla uczestników otrzymanie indeksu czy dyplomu od rektora w todze to podniosła chwila. Na absolutorium seniorzy przychodzą z wnukami, a wiedzą, którą zdobyli na wykładach dzielą się ze znajomymi i rodziną - mówi rzecznik uczelni.

Założeniem projektu PUM jest rozwijanie i poszerzanie wiedzy seniorów w zakresie osiągnięć współczesnej medycyny, promocja zdrowego stylu życia i profilaktyka chorób, polepszenie jakości życia seniorów oraz ich integracja.

- Unikamy jednak słowa starość. Nie ma wieszczenia, że zaraz będzie niepełnosprawność, że za chwilę udar i zaniki pamięci. Pokazujemy, że jest szczęśliwa strona starzenia się, a wiedza i aktywność są sposobem na to, by dobrze przeżyć ten etap życia - wskazuje Kinga Brandys.

Oprócz wykładów, na których wykładowcy - profesorowie Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego - przekazują wiedzę o cukrzycy, nadciśnieniu, czynnikach przedłużających życie, studenci-seniorzy uczestniczą też w warsztatach z pierwszej pomocy, uczą się nordic walkingu, dowiadują jak działa w Polsce system ochrony zdrowia i jaka rozwijała się medycyna w Szczecinie.

Medyczny Uniwersytet Seniora to autorski pomysł PUM. Program został dofinansowany przez Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta Szczecin, za te pieniądze studenci otrzymują pomoce dydaktyczne a studia są bezpłatne. Rekrutacja na MUS trwa błyskawicznie. Chętnych jest o wiele więcej niż miejsc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.