Najszybciej rosnącą grupą wiekową w Kanadzie są stulatkowie

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   08 maja 2017 09:40


Najszybciej rosnącą grupą wiekową w Kanadzie są stulatkowie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Po raz pierwszy w historii Kanady liczba osób powyżej 65. roku życia jest wyższa od liczby dzieci. Te dane oznaczają konieczność zmian legislacyjnych i gospodarczych.

Według opublikowanych w środę danych Statistics Canada, liczba osób powyżej 65. roku życia wyniosła 5,9 mln i była wyższa od liczby dzieci (5,8 mln). Przewaga liczbowa seniorów nad dziećmi zdarza się po raz pierwszy w historii kraju, który obchodzi w tym roku 150-lecie państwowości. W spisie powszechnym policzono ponad 35,15 mln Kanadyjczyków, co oznaczało wzrost o 5 proc. w porównaniu ze spisem z 2011 r. Kanada ma najszybciej rosnącą populację wśród krajów G7.

Najszybciej rosnącą grupą wiekową są stulatkowie: od spisu powszechnego w 2011 r. liczba osób w wieku stu lat lub starszych zwiększyła się o 41,3 proc. W tym samym okresie liczba osób między 15. a 64. rokiem życia zwiększyła się o 0,4 proc., co jest najsłabszym wzrostem od 1851 r.

Liczbowo te zmiany nie są tak gwałtowne, stulatków w ub.r. było w Kanadzie 8230, zaś do 2051 r. grupa ta może wzrosnąć do prawie 40 tys. To efekt niezłego zdrowia i zamożności baby boomers, czyli dużego pokolenia urodzonych między 1946 a 1951. Z kolei liczba osób między 15. a 64. rokiem życia, czyli tych, którzy mogą być aktywni na rynku pracy, wynosiła w ub.r. prawie 24,5 mln i zwiększyła się od 2011 r o 452 tys. osób.

Zaobserwowane demograficzne zmiany oznaczają starzenie się społeczeństwa. W 2011 r. statystyczny Kanadyjczyk był w wieku nieco ponad 40,5 lat, zaś w ub.r. liczył sobie nieco ponad 41 lat i 2 miesiące. Statscan szacuje, że do 2061 r. liczba seniorów wzrośnie do 12 mln, podczas gdy liczba dzieci wyniesie 8 mln.

Konsekwencje społeczne i gospodarcze
Jedną z dziedzin, na którą będą miały wpływ zmiany demograficzne w Kanadzie będzie budownictwo mieszkaniowe, wskazują specjaliści komentujący dane ze spisu. Obecnie na 14,1 mln domów i mieszkań w Kanadzie 53,6 proc. to domy jednorodzinne, 27,9 proc. to mieszkania w budynkach wielorodzinnych, 18,5 proc. to mieszkania w domach dwurodzinnych (tzw. duplex), domy-bliźniaki, budynki szeregowe i inne.

Wiele osób, mimo zaawansowanego wieku, nie zamierza się wyprowadzać ze swoich domów. Tylko 32 proc. osób po 85. roku życia mieszka w domach opieki i specjalnych rezydencjach dla seniorów. Jak wskazywała w swoim materiale telewizja CBC, oznacza to, że np. wiele usług będzie musiało "przyjechać" do ceniących sobie niezależność seniorów, szczególnie gdy staną się mniej samodzielni. To zaś oznacza chociażby zmiany w komunikacji miejskiej czy sposobach zapewniania innych usług publicznych. Pytania o zmiany w zarządzaniu będzie musiało sobie stawiać coraz więcej ośrodków miejskich popularnych wśród osób przechodzących na emeryturę - szczególnie w Kolumbii Brytyjskiej, lubianej przez emerytów.

Jednocześnie, sygnalizuje Statscan, coraz bardziej popularny stanie się typ budownictwa takiego jak rezydencje dla seniorów i wyspecjalizowane domy opieki. Tego typu budynków wielorodzinnych, w których na miejscu świadczone są usługi (np. takie jak obecność fryzjera), jest coraz więcej i obecnie 1,2 proc. Kanadyjczyków w nich mieszka.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR