Narodowy Program Alzheimerowski: jest poparcie senackiej komisji

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   14 lutego 2018 14:20


Narodowy Program Alzheimerowski: jest poparcie senackiej komisji Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

O podjęcie działań na rzecz stworzenia strategicznego Narodowego Programu Alzheimerowskiego zwróciła się do rządu senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. Wskazuje na zagrożenia płynące z dynamiki wzrostu zachorowań na choroby neurodegeneracyjne.

Komisja przypomniała w przyjętym we wtorek (13 lutego) stanowisku, że 19 stycznia 2011 r. Parlament Europejski wydał rezolucję w sprawie europejskiej inicjatywy dotyczącej m.in. choroby Alzheimera. Wezwano w nim państwa członkowskie UE do opracowania planów i strategii w celu zajęcia się społecznymi i zdrowotnymi skutkami demencji oraz świadczenia usług i wsparcia osobom cierpiącym na demencję oraz ich rodzinom.

Dokument GUS "Prognoza ludności na lata 2014-2050" wskazuje, że mimo przewidywanego spadku liczby ludności w Polsce o ok. 4,5 mln do 2050 r., spodziewany jest systematyczny wzrost liczby ludności w wieku 60 lat i więcej. Demografowie przewidują, że w 2050 r. jedną trzecią populacji Polski stanowić będą osoby, które przekroczyły 65. r.ż.

Wskazano, że za pilnym podjęciem prac nad przygotowaniem takiego programu przemawia szybki proces starzenia się społeczeństwa.

"Wzrostowi liczby osób starszych towarzyszy wysoka dynamika zapadalności na choroby zwyrodnieniowe ośrodkowego układu nerwowego, w szczególności na chorobę Alzheimera. Osoby dotknięte tą chorobą stanowią ok. 70 proc. populacji osób chorych na choroby otępienne" - czytamy w dokumencie.

Początek choroby Alzheimera występuje zwykle po 65. roku życia, choć można zachorować już wcześniej. Jednak zapadalność na chorobę Alzheimera wzrasta z wiekiem - u osób po 65. roku życia stwierdza się ją u ok. 14 proc., a po 80. roku życia - u ok. 40 proc. tej populacji.

Senatorowie w przyjętym stanowisku wskazali, że za pilnym podjęciem prac nad przygotowaniem takiego programu przemawia szybki proces starzenia się społeczeństwa.

"Wzrostowi liczby osób starszych towarzyszy wysoka dynamika zapadalności na choroby zwyrodnieniowe ośrodkowego układu nerwowego, w szczególności na chorobę Alzheimera. Osoby dotknięte tą chorobą stanowią ok. 70 proc. populacji osób chorych na choroby otępienne" - czytamy w dokumencie.

Komisja zwraca się do rządu, aby polski program uwzględniał założenia zawarte w Narodowym Programie Alzheimerowskim, przygotowane przez Koalicję Alzheimerowską z inicjatywy Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Alzheimerowskich w 2011 r.

"Komisja pragnie zwrócić uwagę, że strategiczne plany alzheimerowskie zostały wdrożone w niektórych państwach członkowskich Unii Europejskiej i przyczyniają się do efektywnej opieki medyczno-socjalnej oraz badań podstawowych i klinicznych w zakresie choroby Alzheimera" - czytamy w dokumencie.

Zdaniem Komisji, należy wdrożyć działania systemowe o charakterze edukacyjnym, naukowym, organizacyjnym, leczniczym, socjalnym i opiekuńczym. Konieczne jest również wypracowanie przez państwo standardów opieki nad pacjentem, jego rodziną oraz opiekunami chorych.

O planach powstania przy udziale konsultanta krajowego w dziedzinie neurologii kompleksowego programu przeciwdziałania chorobom otępiennym, ministerstwo informowało w połowie grudnia 2017 r. W ubiegłym tygodniu wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz poinformował na posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, że resort jest na etapie konsultacji, m.in. ze specjalistami w neurologii oraz geriatrii. Podkreślił, że obecnie są propozycje wstępne nowych świadczeń dedykowanych pacjentom z chorobami otępiennymi, w tym z chorobą Alzheimera.

Zbigniew Tomczak, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera przytoczył wówczas badania wskazujące, że diagnozowanie choroby Alzheimera było w ostatnich 5 latach o 20 proc. częstsze niż zakładano wcześniej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR