NFZ chce ograniczyć wyjazdy Polaków do Czech na operacje zaćmy

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   13 kwietnia 2018 11:52


NFZ chce ograniczyć wyjazdy Polaków do Czech na operacje zaćmy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Myślimy o precyzyjnym określeniu zasad operacji zaćmy w celu zmniejszenia skali turystyki medycznej Polaków, którzy robią takie operacje w Czechach - powiedział w Opolu prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna.

Prezes Jacyna przyjechał do Opola m.in. po to, aby poinformować o przekazaniu dodatkowych 20 mln zł opolskiej służbie zdrowia. Jak powiedział, są to pieniądze na pierwsze półrocze i opolski NFZ powinien spodziewać się kolejnego dodatkowego zastrzyku finansowego w drugiej połowie roku.

Jacyna odniósł się do rosnącej w regionie "turystyki medycznej", polegającej na tym, że mieszkańcy Śląska coraz chętniej korzystają z możliwości przeprowadzenia operacji zaćmy i zabiegów wszczepiania endoprotez w Czechach. Koszty zabiegów, jeżeli są wykonane na podstawie skierowania polskiego lekarza, refunduje polski NFZ na podstawie przepisów międzynarodowych. Na pograniczu polsko-czeskim działają już firmy wyspecjalizowane w dostarczaniu pacjentów z Polski do czeskich szpitali, gdzie stosunkowo szybko wykonywane są głównie operacje zaćmy i wszczepiania endoprotez.

Prezes NFZ zwrócił uwagę, że korzystający z takich możliwości pacjenci nie tylko omijają kolejki, ale często szkodzą własnemu zdrowiu, poddając się operacjom przedwcześnie.

- Myślimy o precyzyjnym określeniu zasad operacji zaćm, tak by uniknąć sytuacji, gdy na zabieg kierowani są pacjenci, którzy jeszcze tego nie wymagają. Musimy pamiętać, że jest to procedura wiążąca się ze stosunkowo wysokim ryzykiem dla zdrowia pacjenta, kończąca się czasem całkowitą utratą wzroku - wyjaśniał Jacyna.

Prezes NFZ poinformował, że opolski oddział otrzyma dodatkowe 4 mln zł na operacje zaćm i około miliona złotych na wyrównanie kosztów turystyki medycznej mieszkańców województwa opolskiego do lecznic w Czechach.

Innym problemem jest algorytm, według którego województwo otrzymuje pieniądze na leczenie. Według statystyk region zamieszkuje 2,6 proc. mieszkańców kraju, tymczasem na ochronę zdrowia otrzymuje 2,4 proc. budżetu NFZ. Kwota, której z tego tytułu brakuje w opolskich szpitalach, jest szacowana na ponad 100 mln zł.

Prezes Jacyna powiedział, że każde nietypowe zjawiska statystyczne powinny zostać poddane dokładnej analizie i na tej podstawie można wprowadzić odpowiednie korekty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR