Nie chcemy, aby parlament seniorów miał wymiar tylko towarzyski

POLITYKA SENIORALNA

Autor: DK/Rynek Seniora   23 czerwca 2015 16:08


Nie chcemy, aby parlament seniorów miał wymiar tylko towarzyski

Jednym z czołowych wyzwań ruchu Uniwersytetów Trzeciego Wieku jest utworzenie Obywatelskiego Parlamentu Seniorów - powiedziała na I Forum Rynku Seniora (18 czerwca br.) Krystyna Lewkowicz, koordynator Ogólnopolskiego Porozumienia Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Wyjaśniała, że z jednej strony to wyższy poziom konsolidacji ruchu UTW, a  z drugiej strony to wyższy poziom partnerstwa dla rządu i parlamentu.

- Nie chcemy, żeby parlament seniorów miał wymiar tylko towarzyski czy wskazywał jedynie, że jesteśmy na wyższym poziomie „sejmowym”. Jest to zamierzenie, które ma bardzo konkretne cele - podkreślała Krystyna Lewkowicz,

Przede wszystkim chodzi o rzecznictwo interesów osób starszych, czego, jak twierdzi, w zasadzie nikt dziś nie robi całościowo . Po drugie, to monitorowanie programów rządowych, bo powstało ich bardzo dużo, ale ich realizacja i  efektywność nie wszędzie jest jednakowa, a znajomość w tzw. terenie jest całkiem kiepska.

- W związku z tym chcemy postawić bardzo szeroko na edukację i informację, na monitorowanie aktywności tych programów i przedstawianie rządowi, Sejmowi, Senatowi stanowiska naszego w tej sprawie. Myślę, że taki Obywatelski Parlament Seniorów będzie czymś ważnym - instytucją, z którą będą się liczyły wszystkie siły, zarówno rządowe, jak i społeczne w Polsce - oceniała koordynator Porozumienia UTW.

Jej zdaniem jest tylko jeden problem, związany z realizacją tego zamierzenia. Chodzi o to, że parlament ma powstać 1 października 2015 r. - Jest to termin iście kosmiczny, jeśli chodzi o zrealizowanie tego projektu, ale mam nadzieję, że zostanie dotrzymany - zaznaczyła Krystyna Lewkowicz.

Koordynatorka ruchu UTW zachęciła obecnych na I Forum Rynku Seniora przedstawicieli organizacji senioralnych, jak również jednostki centralne do zgłaszania swoich kandydatów do Ogólnopolskiego Parlamentu Seniorów.

- Ponieważ nie stać nas na kampanie wyborcze, przyjęliśmy zasadę, że członkowie parlamentu seniorów zostaną wyznaczeni drogą rekomendacji organizacji i instytucji. Po prostu, jeśli organizacja senioralna da rekomendację konkretnej osobie, to dla nas jest to przesłanka, że jest to osoba odpowiednia, która spełni nasze oczekiwania a jednocześnie spełni zadania w parlamencie - wyjaśniała.

Krystyna Lewkowicz przypomniała, że Uniwersytetów Trzeciego Wieku jest dziś ponad 520 i skupiają 160 tys. członków.

- Na tle populacji seniorów może nie jest to dużo, ale są bardzo duże obszary senioralne zupełnie nieaktywne, których nie widać. Natomiast ten ruch jest niezwykle ekspansywny, kreatywny i to spowodowało, że cały czas uczestniczymy w kreowaniu polityki senioralnej - podkreśliła.

Do czołowych postulatów UTW należało m.in. utworzenie w administracji centralnej odpowiedniej jednostki zajmującej się sprawami seniorów. - Powstał najpierw zespół, później departament, potem sejmowa komisja polityki senioralnej, powstały rządowe programy na rzecz wspierania seniorów, w tym też program ASOS, który jest skierowany do UTW i innych organizacji senioralnych z przeznaczeniem na różne programy społeczne na rzecz seniorów - wyliczała Lewkowicz.

- Nie tylko jesteśmy adresatami  polityki senioralnej, ale też aktywnymi uczestnikami tego procesu i doszło do tego, że nasz ruch został uznany za równorzędnego partnera rządu w kreowaniu polityki senioralnej - podsumowała koordynator Ogólnopolskiego Porozumienia Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.