Nie chcesz płacić abonamentu? Będziesz musiał zgłosić, że nie masz w domu telewizora

POLITYKA SENIORALNA

Autor: nowiny24.pl/Rynek Seniora   28 września 2016 16:28


Nie chcesz płacić abonamentu? Będziesz musiał zgłosić, że nie masz w domu telewizora Dziś zgodnie z prawem opłata obowiązuje tych, którzy zgłosili fakt posiadania odbiornika. Fot. Mike Seyfang/Flickr.com (CC BY 2.0)

Nowy kształt ustawy abonamentowej zaproponował ostatnio prezes TVP. Jacek Kurski chce, żeby nowa ustawa zawierała domniemanie, że większość gospodarstw domowych ma telewizory i radia. W związku z tym fakt nieposiadania odbiornika zgłaszaliby tylko ci, którzy ich nie mają.

Dziś jest na odwrót, przez co jest ogromny problem ze ściągalnością abonamentu. Bo zgodnie z prawem, opłata obowiązuje tych, którzy zgłosili fakt posiadania odbiornika. Nowa koncepcja sprawi, że ci, którzy nie zgłoszą braku telewizora, z automatu zobowiązani będą zapłacić miesięcznie 22,70 zł.

Nie jest tajemnicą, że posłowie PiS nie wykluczają przyjęcia takich rozwiązań.

Przypomnijmy, że projekt o powszechnej składce audiowizualnej wynoszącej 12-15 zł, doliczanej do rachunku za prąd trafił do Sejmu wiosną. Miał obowiązywać od 2017 r., ale okazało się, że przepisy wymagają zatwierdzenia przez Unię Europejską. To może opóźnić ich wprowadzenie nawet o rok, dlatego politycy PiS „na gorąco” zaczęli zastanawiać się, jak do tego czasu skutecznie poprawić ściągalność abonamentu.

Temu właśnie ma służyć pomysł prezesa Kurskiego, który już mówi o prognozowanych zyskach z tego tytułu. Trzykrotnie wyższych niż te, które obecnie udaje się ściągnąć w ramach abonamentu. Jak sam zaznacza, nie zmieni się za to lista grup zwolnionych z opłat, tj. m.in. osoby powyżej 75. roku życia, z emeryturą niższą niż połowa przeciętnej pensji i inwalidzi.

Więcej: www.nowiny24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR