Nie tylko Uniwersytet Trzeciego Wieku. UwB rekrutuje na studia 40+
Autor: Maria Krzos/Rynek Seniora   18 maja 2015 15:12

Uniwersytet w Białymstoku (UwB) otwiera się na seniorów i osoby starsze. Uczelnia rozpoczęła rejestrację kandydatów na studia 40+. Najstarsza osoba, która zdecydowała się rozpocząć studia, reprezentuje rocznik 1951, ma więc 64 lata.

Pierwsza rekrutacja na te studia odbyła się w ubiegłym roku i obejmowała dwa kierunki: historię (I i II stopień) i studia wschodnie (I stopień). Oferta cieszyła się dużym zainteresowaniem (zgłosiło się 60 osób), dlatego w tym roku do tych dwóch kierunków dodano kolejne: filozofię i etykę (I stopień) oraz polonistykę (I stopień). 

- Jest wiele osób, które nie zdążyły zrealizować marzenia o studiowaniu i zdobyciu dyplomu wyższej uczelni w młodości. Teraz chciałyby i mogły studiować, ale perspektywa wspólnych zajęć ze studentami młodszymi o 20 czy 30 lat ich onieśmiela. Ponadto w przypadku osób pracujących studia stacjonarne często kolidują z godzinami pracy - wyjaśniał w chwili uruchomienia studiów dr hab. Wojciech Śleszyński, prof. UwB, dziekan Wydziału Historyczno-Socjologicznego.  

Zajęcia dla studentów 40+ odbywają się popołudniami. Z młodszymi kolegami studenci spotykają się jedynie na wykładach. Ćwiczenia czy konwersatoria mają we własnych grupach – w wyjątkowych przypadkach, gdy nie da się inaczej podzielić roku, są to grupy mieszane.

-  Studenci z grup 40+ mają takie samo prawo do stypendiów socjalnych i naukowych, jak ich młodsi koledzy. Czterdziestka to oczywiście wiek umowny - jeśli ktoś jest młodszy, ale chce dołączyć do grupy 40+ - ma taką możliwość. Trzeba to zaznaczyć w ankiecie rekrutacyjnej - mówi portalowi rynekseniora.pl Katarzyna Dziedzik, rzecznik prasowy Uniwersytetu w Białymstoku.   

- Wbrew nazwie zgłaszają się też osoby, które studia skończyły całkiem niedawno, chcą podjąć kolejny kierunek i wolą to robić w grupach 40+, bo to oznacza inne, zwykle popołudniowe godziny zajęć, co jest ważne zwłaszcza dla osób pracujących.  Tym niemniej w tych grupach sporo jest ludzi po czterdziestce i pięćdziesiątce. Najstarsza osoba, która zdecydowała się rozpocząć studia, reprezentuje rocznik 1951, ma 64 lata - dodaje Dziedzik.  

Rzeczniczka podkreśla, że oferta UwB to odpowiedź na wymogi współczesności: globalizację, rewolucję technologiczną, zmiany demograficzne. Od 2007 roku celem Unii Europejskiej stało się reformowanie tradycyjnych form szkolenia i metod pracy. Dziś każdy musi podnosić kwalifikacje i rozwijać swoje umiejętności. W tym celu stworzono europejski program "Uczenie się przez całe życie”. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.