Nie wszyscy krewni powinni mieć dostęp do dokumentacji medycznej

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   07 lipca 2016 15:06


Nie wszyscy krewni powinni mieć dostęp do dokumentacji medycznej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Brak możliwości wskazania przez pacjenta osób bliskich, które po jego śmierci nie powinny mieć do takich dokumentów dostępu, narusza jego prawo do samostanowienia i autonomii - twierdzi na łamach Dziennika Gazety Prawnej radca prawny Jolanta Budzowska.

Zgodnie z proponowaną przez PiS nowelizacją kodeksu postępowania karnego dokumentacja medyczna ma być wydawana krewnym zmarłego na ich wniosek.

Nowelizacja k.p.k. autorstwa posłów PiS spowoduje m.in., że dokumentację medyczną po śmierci pacjenta będą mogli otrzymać np. teściowa czy szwagier. Obecnie mogą ją odebrać tylko te osoby, które pacjent wskazał podczas przyjęcia do szpitala.

Jolanta Budzowska, radca prawny z kancelarii Budzowska Fiutowski i Partnerzy, i pełnomocnik poszkodowanych w procesach o błędy medyczne wyraża na łamach DGP wątpliwości, czy w walce z błędami medycznymi wybrano właściwe narzędzia ustawowe.

Zwraca uwagę, że brak możliwości wyłączenia jeszcze za życia przez pacjenta z kręgu osób bliskich konkretnych osób, co do których pacjent nie chce, aby uzyskały dostęp do informacji chronionych tajemnicą lekarską, niewątpliwie narusza jego prawo do samostanowienia i autonomię.

Ponadto po zmianach w prawie zwolnienie lekarza z tajemnicy będzie możliwe za zgodą osób bliskich tylko wówczas, gdy inny krewny nie będzie się temu sprzeciwiał. Jolanta Budzowska ocenia, że regulacja dająca szerokie uprawnienia osób bliskich do żądania informacji, a jednocześnie do zgłaszania przez jedną z nich sprzeciwu, postawi podmioty lecznicze przed koniecznością każdorazowej oceny, czyja wola jest "skuteczniejsza".

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR