Nieoficjalnie: Mieczysław Augustyn ponownie senatorem

POLITYKA SENIORALNA

Autor: DK, PAP/Rynek Seniora   26 października 2015 15:23


Nieoficjalnie: Mieczysław Augustyn ponownie senatorem Na zdj. senator Mieczysław Augustyn, przewodniczący Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej

Mieczysław Augustyn z Platformy Obywatelskiej (PO) zostanie ponownie senatorem z okręgu nr 88, obejmującego północną część Wielkopolski - wynika z nieoficjalnych danych pilskiej delegatury KBW, po przeliczeniu 100 proc. głosów obwodowych komisji wyborczych. Mieczysław Augustyn był przewodniczącym parlamentarnego zespołu ds. osób starszych, współautorem projektu ustawy o opiece nad osobami niesamodzielnymi.

Ustawa miała stworzyć system wsparcia opieki nad osobami niesamodzielnymi. Narzędziem, którym miała na to pozwolić, był czek opiekuńczy. Pomoc finansowa miała trafić bezpośrednio do zainteresowanych. Dzięki ustawie w Polsce miał powstać bogaty rynek usług w opiece długoterminowej.

Czek otrzymywałyby osoby niesamodzielne według stopnia niesamodzielności, który oceniałyby powiatowe komisje orzekające obecnie o niepełnosprawności. Dla osób z pierwszym stopniem niesamodzielności czek byłby wart tysiąc złotych, z drugim, czyli umiarkowanym stopniem - 850 zł, dla osoby z trzecim stopniem - 650 zł.

Czekiem płaciłoby się za usługi opiekuńczo-pielęgnacyjne, sprzęt i środki potrzebne do zapewniania godnych warunków życia. Sfinansować usługi opiekuńcze będzie można w zakresie: opieki zastępczej w pełnym albo niepełnym wymiarze, zatrudnienia opiekuna, pokrycia części odpłatności za pobyt w placówce całodobowej.

Nowy system wsparcia miałby być wprowadzany stopniowo (co dwa lata) - najpierw świadczenia otrzymywałyby osoby w najtrudniejszej sytuacji z pierwszą grupą niesamodzielności, potem z umiarkowanym stopniem samodzielności, a na końcu z najlżejszym.

Więcej: Czek opiekuńczy: potrzeba miliardów złotych na pomoc niesamodzielnym

Okręg nr 88 obejmuje powiaty: chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, pilski, wągrowiecki i złotowski. Frekwencja w tym okręgu wyniosła ok. 45,5 proc., a uprawnionych do głosowania było 322 376 osób. O miejsce w Senacie ubiegało się sześciu kandydatów.

Jak powiedziała dyrektor pilskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego (KBW) Renata Kurzajczyk, na Mieczysława Augustyna zagłosowało 45 410 osób (ok. 32,4 proc. głosów).

Drugie miejsce zajął Janusz Kubiak (PiS), zdobywając 40 245 głosów (ok. 28,75 proc.), a trzecią pozycję - startujący z własnego komitetu Eligiusz Komarowski, który zdobył 17 720 głosy (ok. 12,66 proc.). Czwarty wynik osiągnął kandydat PSL Rafał Klimek - 16 387 głosów (ok. 11,70 proc.). Piąty, z wynikiem 10 973 głosów (ok. 7,84 proc.), był Jacek Najder z Komitetu Wyborczego Biało-Czerwoni, który w 2011 r. dostał się do Sejmu z list Ruchu Palikota.

Wśród kandydatów był także przedsiębiorca Jan Augustyn startujący z własnego komitetu, na którego zagłosowało 9 237 osób (ok. 6,6 proc.)

W wyborach w 2011 r. w okręgu tym również zwyciężył Augustyn, zdobywając 42,44 proc. głosów. Zagłosowało na niego 60 565 osób. Przedstawiciel PiS Janusz Kubiak zdobył wówczas 18,89 proc. głosów (26 952), co dało mu 3. miejsce. Frekwencja wyniosła 45,70 proc. a uprawnionych do głosowania było 324 002 osób. O miejsce w senacie ubiegało się pięciu kandydatów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.