Nowa wyszukiwarka dla niepełnosprawnych

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   26 stycznia 2016 10:47


Nowa wyszukiwarka dla niepełnosprawnych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Niepelnosprawnik.pl - pod tym adresem działa w sieci nowa, przejrzysta wyszukiwarka miejsc dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki niej, zanim opuszczą dom, będą mogli zaplanować wyjście - wyjaśnia szef Fundacji TUS, która wymyśliła "niepełnosprawnik", Piotr Todys.

- "Niepełnosprawnik" to jest takie miejsce, w którym osoby z niepełnosprawnościami - z niepełnosprawnością ruchową, z niepełnosprawnością słuchu, wzroku - mogą znaleźć dla siebie dostępne miejsca, tzn. takie, do których mogą wejść i skorzystać z usług. W "niepełnosprawniku" znajduje się wszystko, co niezbędne do życia - sklep spożywczy, kino, kawiarnia, pralnia, krawiec, sklep z rybkami, biblioteka, urząd dzielnicy czy gminy - przeróżne miejsca - powiedział Todys.

Jak dodał, dzięki "niepełnosprawnikowi" wiele osób, zanim wyjdzie z domu, będzie mogło przygotować się do tego. - Jednak 99 proc. miejsc użyteczności publicznej w Polsce jest niedostępnych i informacja, co jest dostępne, jest dla tej grupy osób podstawowa - dodał. W wyszukiwarce jest 12 tys. obiektów, nie tylko z Warszawy. Są w nim także informacje o tym, gdzie znaleźć pomoc medyczną. Projekt finansuje miasto stołeczne Warszawa.

"Niepełnosprawnik" jest przejrzysty i ma formę minimalną. Po wpisaniu adresu niepelnosprawnik.pl - poza nazwą wyszukiwarki - pojawia się jedynie okienko, gdzie należy wpisać szukany obiekt. Po jego wpisaniu użytkownik otrzymuje podstawowe informacje - nazwę, dane adresowe i czytelne piktogramy, które od razu określają, czy miejsce jest dostępne dla osoby z konkretną niepełnosprawnością. Jeśli ktoś nie jest pewny, co oznacza piktogram, po najechaniu na niego kursorem, otrzymuje informację tekstową, jak go rozumieć. Jeśli chce poznać szczegóły musi kliknąć w odnośnik.

"Niepełnosprawnik" obsługuje literówki, synonimy i radzi sobie z zaawansowaną składnią. Jest zgodny z unijnymi standardami dostępności cyfrowej WCAG 2.0. - Ta wyszukiwarka jest w tak dostępnej formie, jak to tylko możliwe. Z jednej strony jest dostępna dla osób niewidomych, niedowidzących, niepełnosprawnych ruchowo, a z drugiej - dostępna nie tylko na komputerze czy laptopie, ale też z poziomu tabletu czy telefonu - powiedział Grzegorz Wolański, który współtworzył nowy "Niepełnosprawnik".

"Niepełnosprawnik" funkcjonuje od 2007 r. Początkowo opisywał obiekty użyteczności publicznej, tj. urzędy, kina, teatry, sklepy, szkoły czy salony fryzjerskie, tylko w Śródmieściu.

Według ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego w Polsce mieszka około 5,5 mln osób niepełnosprawnych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR