Nowe władze Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   30 września 2016 10:35


Nowe władze Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sędzia Bogusław Nizieński został w czwartek (29 września) wybrany na przewodniczącego Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych działającej przy szefie Urzędu ds. Kombatantów. Jednym z wiceprzewodniczących został prezes ZG Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski.

Rada do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wybrała w czwartek swoje władze. Przewodniczącym został prawnik i sędzia, były Rzecznik Interesu Publicznego oraz kanclerz Kapituły Orderu Orła Białego Bogusław Nizieński.

Funkcje wiceprzewodniczących będą pełnić prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski; prezes Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Ryszard Sobierajski oraz prezes Zarządu Głównego Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej Marian Kazubski.

Sekretarzem Rady będzie prezes Zarządu Głównego Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944-1956 "Jaworzniacy" Jerzy Pruszyński.

Rada do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych to organ opiniodawczo-doradczy funkcjonujący przy szefie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Jej członków powołuje szef Urzędu spośród kombatantów i osób represjonowanych. W skład Rady wchodzi od 12 do 15 osób. Swoje funkcje wykonują oni społecznie, wyłaniając ze swego grona przewodniczącego, zastępców i sekretarza. Gremium może także powoływać związane z realizacją swoich zadań zespoły i komisje problemowe.

Wśród funkcji Rady znajduje się opiniowanie podejmowanych przez Urząd inicjatyw legislacyjnych, jak również zgłaszanie wniosków lub postulatów w kwestiach ważnych dla kombatantów i osób represjonowanych. Ma ona także możliwość występowania z apelami i postulatami do społeczeństwa, środowiska kombatanckiego oraz do władz państwowych i samorządowych.

Gremium formułuje swoje opinie w postaci uchwał przyjmowanych zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków. Wyjątek stanowią kwestie związane z apelami i postulatami do środowisk kombatanckich, władz państwowych i samorządowych, wówczas wymagana jest jednomyślność członków Rady.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR