Nowoczesna: niższy wiek emerytalny to głodowe emerytury

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   31 sierpnia 2017 15:03


Nowoczesna: niższy wiek emerytalny to głodowe emerytury Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Niższy wiek emerytalny oznacza klęskę polskiego systemu emerytalnego, głodowe emerytury - szczególnie dla kobiet - oraz kłopoty budżetu państwa w przyszłości - uważa szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

1 października br. w życie wejdą przepisy, które przywracają wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 r., która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć. Wnioski emerytalne o przejście na emeryturę według nowych zasad będzie można składać od 1 września.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska mówiła w czwartek (31 sierpnia), że decyzja o przejściu na emeryturę jest osobistym wyborem każdego Polaka. Jak dodała zależy nam, aby decyzja ta była podejmowana w pełni świadomie. Wnioski o przyznanie emerytury można składać od 1 września.

Na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie Lubnauer oceniła, że polski system emerytalny jest "jak wielka bomba atomowa z opóźnionym zapłonem". - Kiedyś wybuchnie i obniżenie wieku emerytalnego tylko przyspieszy wybuch tej bomby - zaznaczyła.

Zdaniem posłanki Nowoczesnej niższy wiek emerytalny oznacza klęskę polskiego systemu emerytalnego, głodowe emerytury szczególnie dla kobiet, oraz kłopoty budżetu państwa w przyszłości.

Według posła Mirosława Suchonia obniżenie wieku emerytalnego to łapówka wyborcza PiS. - Prawo i Sprawiedliwość obniżając wiek emerytalny chce kupić głosy wyborców - podkreślił.

Szef zespołu analiz Nowoczesnej Mateusz Sabat ocenił, że obniżenie wieku emerytalnego to ogromne zagrożenie dla finansów publicznych. Jego zdaniem w przyszłym roku koszt obniżenia wieku emerytalnego wyniesie 10 mld złotych, w 2020 - 55 mld złotych, w 2030 wzrośnie do 250 mld, a w 2050 wyniesie około biliona złotych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR