Nowy prezydent RP. Wśród osób starszych i emerytów zwyciężył Andrzej Duda

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   25 maja 2015 08:22


Nowy prezydent RP. Wśród osób starszych i emerytów zwyciężył Andrzej Duda

Kandydat PiS Andrzej Duda zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich z wynikiem 52,0 proc. głosów. Urzędujący prezydent Bronisław Komorowski (popierany przez PO) uzyskał 48,0 proc. - wynika z sondażu late poll Ipsos dla TVP, TVN24 i Polsat News.

Frekwencja wyniosła 55,5 proc. Dla tego typu badania maksymalny błąd to 1 pkt. proc.

Starsi i młodsi na Dudę
Bronisław Komorowski wygrał z Andrzejem Dudą jedynie wśród 30-latków - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN24 i Polsat News.

Wyborcy w wieku 18-29 lat najchętniej głosowali na Andrzeja Dudę - poparło go 60,8 proc. przedstawicieli tej grupy. Reszta - 39,20 proc. - głosowała na obecnie urzędującego prezydenta.

Osoby w wieku 30-39 lat najczęściej głosowały na Bronisława Komorowskiego. Poparło go 51,60 proc. przedstawicieli tej grupy wiekowej. Reszta - 48,40 proc. - głosowała na Dudę.

W grupie 40-49 lat na Andrzeja Dudę głos oddało 50,8 proc. wyborców, na Bronisława Komorowskiego - 49,20 proc.

Wśród osób w wieku 50-59 lat również zwyciężył Duda, zdobywając 53,8 proc. głosów. Komorowski otrzymał 46,20 proc.

W najstarszej grupie wiekowej, 60 i więcej lat na Dudę zagłosowało 52 proc. wyborców, a na Komorowskiego 48 procent

Głos emerytów i rencistów
Andrzej Duda zebrał większość głosów wśród rolników, robotników, uczniów i studentów, wśród osób bezrobotnych, emerytów i rencistów - wynika z sondażu Ipsos, przeprowadzanego dla TVP, TVN24 i Polsat News.

Komorowski uzyskał większość głosów właścicieli i współwłaścicieli firm (58,2 proc.) oraz dyrektorów, kierowników i specjalistów (59,4 proc.).

Duda otrzymał 66,4 proc. głosów oddanych przez rolników, 61,9 proc. - robotników, 63,8 - studentów, 62,4 proc. - bezrobotnych i 52,9 proc. emerytów i rencistów. Duda wygrał tez w kategorii "inny zawód" (54,3 proc.) i minimalnie wśród pracowników administracji lub usług (50,2 proc.).

Andrzej Duda wygrał tylko na wsi - wynika z sondażu Ipsos, przeprowadzanego dla TVP, TVN24 i Polsat News. Według sondażu exit poll, na wsi Duda uzyskał 63,1 proc. głosów, a w pozostałych kategoriach miejscowości większość miał prezydent Bronisław Komorowski.

W miastach do 50 tys. różnica nie jest duża - Komorowski uzyskał 50,30 proc. głosów, w miastach między 51 a 200 tys. - 51,80 proc., w miastach między 201 a 500 tys. - 54,4 proc., a w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców - 58,1 proc. - wynika z sondażu Ipsos.

Za obniżeniem wieku emerytalnego
W swoich propozycjach dla seniorów prezydent-elekt Andrzej Duda skupił się w kampanii wyborczej na kwestii podwyższenia wieku emerytalnego przez koalicję rządzącą, zapowiadając zmiany w tym zakresie.

- Ludzie, ci zwykli ludzie (...) mówią, że nie nie chcą pracować aż do śmierci. Bo oni bardzo często pracują ponad siły. Polacy są na drugim miejscu pod względem ciężaru pracy w Europie. Pracują najwięcej godzin po jednym państwie europejskim (...). Jestem tym człowiekiem, który szuka zgody w tej sprawie. Bo jeżeli polskie społeczeństwo, polski naród, suweren domaga się tego, żeby wiek emerytalny został obniżony, bo ludzie nie są w stanie tak pracować, to powinno to zostać zrealizowane. To nie politycy mają decydować o tym, jaka będzie przyszłość narodu. To naród powinien decydować o swojej przyszłości. Państwo złamaliście w tym zakresie obietnice wyborcze - powiedział 17 maja w debacie prezydenckiej .

Przypomniał, ze prezydent podpisał ustawę podnoszącą wiek emerytalny wbrew wnioskowi o referendum, wbrew opinii społecznej. - Ludzie nie chcą pracować aż do śmierci - podkreślił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.