
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chce opracować wytyczne w formie kodeksu dobrych praktyk promujące pożądane rozwiązania w obszarze dostępności obiektów i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - zapowiedział w poniedziałek (5 grudnia) wiceminister Tomasz Żuchowski.
Wiceminister uczestniczył na Politechnice Warszawskiej w konferencji "Infrastruktura dostępna"; jej organizatorem jest MIB we współpracy z fundacją Integracja i Wydziałem Architektury PW.
Dostępność dla niepełnosprawnych to nie wymóg do odhaczenia
Żuchowski podkreślał, że przepisy dotyczące dostępności infrastruktury nie mogą być traktowane jako wymóg do "odhaczenia", ale jako istotna kwestia mająca bezpośrednie przełożenie na funkcjonalność obiektów i życie ludzi. Jak mówił, empatia i wrażliwość są kluczem do rozwiązania wielu problemów.
Celem działań MIB, jak mówił, jest opracowanie przewodnika dobrych praktyk.
- Mam nadzieję, że zderzenia prawa z praktyką spowoduje, że uda się opracować zestaw dobrych praktyk, żeby w przyszłości projektanci - czy to przestrzeni, czy budynków infrastrukturalnych, czy kubaturowych - mogli z tych wzorców skorzystać, bazując na doświadczeniach tych, którzy są odbiorcami - powiedział Żuchowski.
Prezes fundacji Integracja Piotr Pawłowski powiedział dziennikarzom, że ważne jest pokazywanie dobrych praktyk. Wskazywał także, że architekci w wielu przypadkach zatrzymują się na kwestii dostępności dla osób mających problemy i ograniczenia w poruszaniu się, a dostępność ma znaczenie szerszy wymiar.
Trzeba pamiętać o osobach starszych
- Chcemy mówić o projektowaniu uniwersalnym, o dostępności dla każdego; nie tylko o osobach z niepełnosprawnością, na wózkach czy słabo widzących, ale także o tym, by pamiętać o rodzicach z małymi dziećmi czy o osobach starszych - podkreślił Pawłowski.
Jak mówił, w kształtowaniu właściwych postaw przydatny może stać się planowany poradnik - kodeks dobrych praktyk, który byłby przydatnym narzędziem np. dla samorządów. Wskazywał, że ważne jest również edukowanie studentów, którzy w przyszłości będą zajmowali się projektowaniem rozwiązań. Pożądane jest także - jak mówił - to, by instytucje kontrolujące miały świadomość, co sprawdzać i jak egzekwować przepisy.
Wiceminister wskazywał, że poniedziałkowa konferencja "Infrastruktura dostępna" wpisuje się w obchody - przypadającego 3 grudnia - Międzynarodowego Dnia Niepełnosprawnych, którego celem jest przybliżanie społeczeństwom ich problemów.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych