Obietnice w expose: Instytut Geriatrii i dzienne domy opieki dla seniorów

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Jacek Janik/Rynek Seniora   01 października 2014 13:29


Obietnice w expose: Instytut Geriatrii i dzienne domy opieki dla seniorów Fot. Kancelaria Prezesa RM/Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

Stworzenie Instytutu Geriatrii i sieci dziennych domów opieki dla seniorów - to konkretne rozwiązania, które znalazły się w części zdrowotnej expose desygnowanej na premiera Ewy Kopacz.

W swoim krótkim expose Ewa Kopacz poświęciła sporo miejsca ludziom starszym. Jak mówiła "troski dnia codziennego i praca sprawiają, że ludzie nie mogą poświęcić tyle czasu, ile by chcieli swoim bliskim w podeszłym wieku".

- Chciałabym stworzyć w Polsce znaną w rozwiniętych krajach zachodnich instytucję dziennych domów opieki, gdzie seniorzy znaleźliby opiekę medyczną, ofertę ciekawego spędzenia czasu i poczucie bezpieczeństwa. Pieniądze na stworzenie takich domów znajdziemy w puli środków europejskich - precyzowała.

Koszty pobytu w takich domach, zgodnie założeniem przedstawionym przez premier pokrywane byłyby w 1/3 z budżetu państwa, w 1/3 przez samorząd terytorialny i 1/3 przez osoby prywatne - samego seniora lub jego opiekunów.

- Chciałabym także z tego miejsca podtrzymać zobowiązanie dane seniorom, że rząd zrealizuje obietnicę waloryzacji emerytur zgłoszoną przez mojego poprzednika. W 2015 roku przeznaczymy na ten cel 3,8 mld zł - dodała

Wykształcić specjalistów
Premier Ewa Kopacz potwierdziła także w swoim expose plany stworzenia Instytutu Geriatrii. - Będzie specjalnym ośrodkiem leczenia i opieki nad osobami starszymi. Powołanie tej specjalnej instytucji umożliwi nam wyedukowanie większej liczby lekarzy geriatrów, których dzisiaj w Polsce dramatycznie brakuje - mówiła.

Jak zapowiedziała premier Kopacz - głównym zadaniem ministra zdrowia w 2015 roku będzie bezpieczne dla pacjentów wdrożenie pakietów - kolejkowego i onkologicznego.

- Z jednego musimy sobie zdawać sprawę. Skrócenie kolejek w szpitalach i przychodniach będzie realne tylko w sytuacji, gdy dostęp do lekarzy będzie łatwiejszy i specjalistów będzie więcej. Mamy rozwiązanie i znaleźliśmy na to dodatkowe środki w budżecie państwa - zapowiadała.

- Od 2015 roku sfinansujemy specjalizacje lekarzy rezydentów wszystkich absolwentów uczelni medycznych z lat 2012 - 2015. Jest ich dziś 3,5 tysiąca. Dzięki temu do polskich szpitali i przychodni trafią młodzi i zdolni lekarze rezydenci, co skróci czas oczekiwania na czas wizyty lekarskiej - mówiła premier.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.